Blog

Blog predstavuje platformu pre publikovanie autorských článkov z rôznych oblastí práva. Jej úloha je dvojaká - na jednej strane prispieť k zvýšeniu právneho povedomia o jednotlivých právnych inštitútoch v širšej verejnosti a to zrozumiteľným priblížením vybraných právnych otázok. Inokedy zase vytvoriť priestor pre fundovanú právnickú diskusiu o jednotlivých aplikačno-interpretačných problémoch právnej úpravy a zaujať k nim argumentačne podopreté stanoviská vrátane úvah v rovine de lege ferenda. Z hľadiska prehľadnosti je blog členený  podľa odvetví právneho poriadku (napr. občianske právo, trestné právo a pod.), obsahuje aj tématické rubriky ako napríklad "Profesorským perom", "Paškviliár", "Na notársku nôtu" a iné.

„Týmto  vo všetkej  vážnosti nariaďujeme  a  prikazujeme, aby advokáti  podľa  nášho príkazu  nosili  vlnené  čierne kabáty siahajúce  až  pod kolená, aby týchto prefíkancov bolo možné rozoznať už na diaľku“. (Vládny príkaz kráľa Friedricha Wilhelma I. z 15. decembra 1726 pre súdy a právnické fakulty).

Kategória: Profesorským perom
Autor: Alexander Bröstl
28.10.2015

Úvod do problematiky

Tento článok je venovaný problematike spáchania trestného činu sexuálneho zneužívania podľa § 201 zákona č. 300/2005 Z.z. Trestný zákon v platnom znení (ďalej len „Trestný zákon“) mladistvým páchateľom, ktorá si z pohľadu autora zaslúži kvalitatívne väčší priestor a hlbšie skúmanie, než ako tomu je doposiaľ. Dôvodom pre napísanie tohto článku boli praktické skúsenosti s aplikáciou trestnoprávnych noriem hmotných a procesných v situácií, keď s prihliadnutím na okolnosti daného prípadu, sa javili normy trestného práva procesného a následne aj trestnoprávna sankcia ako neprimerane prísne, a v istej miere aj nespravodlivé. Je nutné dodať, že za istých skutkových okolností môže byť trestnoprávny postih neprimeraný škode, ktorá bola spoločnosti zo strany páchateľa spôsobená, v dôsledku čoho nie je možné uvažovať o spravodlivom treste tak, ako ho vymedzuje odborná verejnosť. [1]

Kategória: Trestné právo
Autor: Erik Surmánek
26.10.2015

Minulý rok v súvislosti s napätím na Ukrajine prebehla slovenskými internetovými portálmi správa o tom ako je možné sa vyhnúť odvodu v rámci vojny alebo vojnovej situácie, interpretovaná aj tak, že slovenskí muži nechcú ísť do  (prípadnej) vojny.

Kategória: Správne právo
Autor: Alexander Bröstl, ml.
21.10.2015

To, že inštitút bezpodielového spoluvlastníctva manželov (ďalej len „BSM“) má svoje „muchy“ a jeho nekoncepčnosť spôsobuje nemalé aplikačné problémy snáď nikomu - znalému problematiky - nie je potrebné pripomínať (pozri napr. TU, TUTU).

Kategória: Civilné právo hmotné
Autor: Tomáš Čentík
20.10.2015

V novej úprave sporového konania sú opravné prostriedky obsiahnuté v štvrtej časti Civilného sporového poriadku; sú nimi:

Kategória: Civilné právo procesné
Autor: Alexander Bröstl, ml.
15.10.2015

V Ná­rod­nej ra­de SR je ak­tuál­ne pred­lo­že­ný vlád­ny návrh zá­ko­na, kto­rým sa me­ní a dopĺňa zá­kon o pro­ku­ra­tú­re s tým, že pred­me­tom schva­ľo­va­nia by mal by na no­vem­bro­vej schô­dze NR SR.

Kategória: Trestné právo
Autor: Peter Šamko
13.10.2015

Na úvod tohto článku si dovolím zadefinovať cudzie slovo „nonsens“ tak, ako ho vymedzuje Oxford wordpower dictionary1 : „niečo čo niekto povie alebo napíše, čo nie je pravdou, alebo je len hlúpe“. Google prekladač poskytuje o čosi výstižnejšiu definíciu, keď nonsens definuje ako: „povedané alebo napísané slová, ktoré nemajú žiaden zmysel alebo nemajú žiaden význam“. Prosím zapamätajte si tieto definície až do konca tohto článku.

Kategória: Trestné právo
Autor: Erik Surmánek
12.10.2015

Nie­len v od­bor­ných kru­hoch re­zo­nu­je už nie­koľ­ko me­sia­cov té­ma tý­ka­jú­ca sa in­špek­cie MV SR, te­da naj­mä to­ho, či in­špek­čná služ­ba mi­nis­ter­stva je ale­bo nie je sú­čas­ťou Po­li­caj­né­ho zbo­ru, či je op­ráv­ne­ná žia­dať súd o pou­ži­tie in­for­mač­no-tech­nic­kých pros­tried­kov pod­ľa zá­ko­na o ochra­ne pred od­po­čú­va­ním (zá­kon č. 166/2003 Z. z.), res­pek­tí­ve či je in­špek­čná služ­ba op­ráv­ne­ná na ve­de­nie vy­šet­ro­va­nia pod­ľa Tres­tné­ho po­riad­ku.

Kategória: Trestné právo
Autor: Peter Šamko
07.10.2015

Počuli ste už o tzv. fixnej zmluve? Pre tých, ktorým pojem fixnej zmluvy veľa nehovorí, príp. o ňom síce počuli, ale nevedia aký je jej právny význam, si jej podstatu názorne ilustrujeme v tomto článku na príklade svadobného dňa. Zjednodušene však možno v úvode konštatovať, že fixnou zmluvou (v zásade ňou môže byť akýkoľvek zmluvný typ napr. kúpna zmluva, zmluva o dielo, zmluva o preprave a pod.) je taká zmluva, obsahom ktorej je plnenie, pri ktorom má veriteľ záujem, aby sa plnilo v presný čas, pričom na oneskorenom plnení nemá z pochopiteľných a objektívnych dôvodov záujem.

Kategória: Civilné právo hmotné
Autor: Tomáš Čentík
05.10.2015

Každý rok sa v období od 1. septembra do 15. decembra aktivizujú mimovládne organizácie a zabrať (predovšetkým na konci registračného obdobia) dostávajú aj notárske úrady, Notárska komora SR a orgány finančnej správy. Dôvodom je registrácia do zoznamu oprávnených právnických osôb na prijímanie podielu zaplatenej dane z príjmu za príslušné zdaňovacie obdobie, ľudovo povedané registrácia na 2%.

Kategória: Na notársku nôtu
Autor: Juraj Göbl
01.10.2015

V advokátskej praxi to každý zažije veľmi skoro – v súdnom konaní sa ukáže, že jedna alebo druhá strana trošku prikrášľovala realitu, ako sa často eufemisticky označuje aj cieľavedomé klamstvo.

Kategória: Civilné právo procesné
Autor: Alexander Bröstl, ml.
29.09.2015

Zmien pri predbežných opatreniach bude až-až. Mení sa nám pomenovanie a súčasne pribúda členenie: budeme sa stretávať s neodkladnými opatreniami a zabezpečovacími opatreniami.

Kategória: Civilné právo procesné
Autor: Alexander Bröstl, ml.
24.09.2015

Pripravujeme sa na neodvratne blížiace sa nahradenie ľudskej práce počítačmi a tak dnes necháme za  nás aspoň čiastočne pracovať najväčší internetový prehliadač -  ak si do gúglu zadáte heslo „prezidiálne plnomocenstvo“, vypľuje vám viacero rozsudkov Najvyššieho súdu SR (a od dnešného dňa aj tento článoček:-)). 

Kategória: Civilné právo procesné
Autor: Alexander Bröstl, ml.
22.09.2015

Do našej rubriky exekučného práva pribudla nová excesívna situácia. Na našom webe sme už v minulosti publikovali článok o jednej prekvapivej exekúcii (bližšie pozri TU) – na uvedenie do problematiky pripomenieme, že podstata spočívala v tom, že  exekúcia bola vedená bez toho, aby platobný rozkaz nadobudol právoplatnosť a vykonateľnosť, pretože nebol riadne doručený „povinnému“ (presnejšie povedané nebol doručený vôbec). Pravdepodobne niekto napodobnil jeho podpis a keďže na súd sa vrátila podpísaná doručenka, súd vychádzajúc z prezumpcie pravosti podpisu „odporcu“ považoval platobný rozkaz za doručený a následne na ňom vyznačil právoplatnosť a vykonateľnosť. Po tom sa na návrh „oprávneného“ začala exekúcia, kde sa  "povinný" až pri doručení upovedomenia o začatí exekúcie dozvedel o existencii platobného rozkazu.

Kategória: Exekučné právo
Autor: Tomáš Čentík
10.09.2015

Problematika bezpodielového spoluvlastníctva manželov (BSM), predovšetkým jeho rozsahu, je veľmi frekventovanou a v právnej praxi často spornou otázkou.

Kategória: Na notársku nôtu
Autor: Juraj Göbl
09.09.2015

Uhorka je horká? Zahoď ju! Kedysi len tak mimochodom napísal cisár Marcus Aurelius Antoninus. Uhorka je krivá? Narovnaj ju! To cisára nikdy nenapadlo. Európsku úniu áno.

Kategória: Profesorským perom
Autor: Alexander Bröstl
02.09.2015

Určite každý z Vás pozná minimálne aspoň z počutia (príp. z filmu) situáciu, keď sa v rámci určitého kolektívu (napr. partia kamarátov, spolužiakov, kolegov v práci a pod.) „vyžrebuje“ určitý jedinec ako obeť súca na nedobrovoľné opojenie alkoholom alebo inou omamnou látkou. Cieľom tohto na prvý pohľad nevinného zámeru je spravidla pobavenie sa na účet tejto osoby.

Kategória: Civilné právo hmotné
Autor: Tomáš Čentík
26.08.2015

Nedávno som započul podnikateľa z autobranže lamentovať nad tým, či teda záruka pri jazdených autách platí, alebo nie a že mu to nikto nevie celkom jasne zodpovedať.

Kategória: Civilné právo hmotné
Autor: Alexander Bröstl, ml.
20.08.2015

Občiansky súdny poriadok v ustanovení § 42 ods. 3 v spojení s ustanovením § 79 ods. 1 jednoznačným spôsobom upravuje aké sú zákonné náležitosti návrhu na začatie konania (v laickej verejnosti známejšieho pod označením žaloba), resp. inak povedané, aké náležitosti robia žalobu žalobou. V súdnej praxi sa však stáva, že aj napriek tomu, že žaloba obsahuje všetky zákonom predpísané náležitosti, súd (nesprávne) vyzve navrhovateľa (žalobcu) na doplnenie, príp. iné odstránenie nedostatkov žaloby a následne v prípade neodstránenia týchto domnelých „nedostatkov“ procesnoprávne neprípustným spôsobom žalobu odmietne.

Kategória: Civilné právo procesné
Autor: Tomáš Čentík
17.08.2015

Z mozgových závitov si postupne musíme vymazávať čísla 42  a 79, označujúce paragrafy Občianskeho súdneho poriadku, do ktorých je vždy dobré nazrieť pri písaní žaloby. A zvyknúť si budeme musieť na 123 (§§ 123 – 130 upravujú všetky otázky týkajúce sa podania, jeho všeobecné náležitosti sú predmetom § 127 CSP) a 131 (žaloba a jej náležitosti sú upravené v § 131 – 137 CSP).

Kategória: Civilné právo procesné
Autor: Alexander Bröstl, ml.
12.08.2015