Blog
Blog predstavuje platformu pre publikovanie autorských článkov z rôznych oblastí práva. Jej úloha je dvojaká - na jednej strane prispieť k zvýšeniu právneho povedomia o jednotlivých právnych inštitútoch v širšej verejnosti a to zrozumiteľným priblížením vybraných právnych otázok. Inokedy zase vytvoriť priestor pre fundovanú právnickú diskusiu o jednotlivých aplikačno-interpretačných problémoch právnej úpravy a zaujať k nim argumentačne podopreté stanoviská vrátane úvah v rovine de lege ferenda. Z hľadiska prehľadnosti je blog členený podľa odvetví právneho poriadku (napr. občianske právo, trestné právo a pod.), obsahuje aj tématické rubriky ako napríklad "Profesorským perom", "Paškviliár", "Na notársku nôtu" a iné.
Nemilujem slovensko.sk.
Na prvý pohľad banálna otázka, ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké meno môžete vybrať (vymyslieť) svojim deťom a od čoho závisí, kedy budete oslavovať meniny.
Dobrá advokátska kancelária má dve knižnice. Prvá je plná kvalitnej literatúry, druhá kvalitného alkoholu.
Elektronizácia sa nedotkla len justície, ale aj oblasti verejnej správy nevynímajúc správu na úseku katastra nehnuteľností. Podľa katastrálneho zákona je katastrálne konanie možné vykonať aj elektronicky. V dnešnom článku si povieme, aký je postup a výhody spojené s elektronickým konaním o návrhu na vklad do katastra nehnuteľností.
Povedzme, že je rok 2020. Opäť musím cestovať z Košíc do Bratislavy a stále si vyberám ICčko ako dopravný prostriedok pri preprave ktorým stratím čo najmenej nevyužiteľného času.
V oblasti elektronizácie postupne začína vznikať ustálená súdna prax a to už aj na úrovni Ústavného súdu SR – jednou z otázok, ktorá sa v judikatúre posudzovala bolo, či zaručenej konverzii podlieha procesné splnomocnenie na zastupovanie v konaní pred všeobecným súdom.
Nechávam do seba vstúpiť temné sily a...
V pilotnom článku o elektronizácii advokácie (pozri TU) sme sa zaoberali základnou terminológiou, výhodami/nevýhodami elektronizácie a porovnaním produktov, ktoré by mali byť neodmysliteľným balíčkom advokáta v elektronickom prostredí. V tomto článku sa podrobnejšie zameriame na zaručenú konverziu a s tým súvisiace otázky.
„Mište!“, „Nešarpi sa!“, „Čo drogy bereš?“, „Mám svoj plán“, „Bratu, bracíku“.
Pojem elektronizácia sa stal neodmysliteľnou súčasťou výkonu povolania advokáta. Už prešiel nejaký ten čas, čo majú advokáti bez ohľadu na spôsob výkonu advokácie (fyzické a právnické osoby) povinnosť komunikovať so súdmi elektronickou formou. V klasickom súdnom konaní však komunikácia v štandardnej papierovej podobe nemá za následok neprihliadanie na podania advokáta, avšak je sankcionovaná poplatkom vo výške 20 eur. V niektorých typoch konaní sa však advokát nezaobíde bez elektronickej komunikácie vôbec, pretože sa vyžaduje komunikácia prostredníctvom na určených elektronických formulárov (napr. exekučné konanie a upomínacie konanie). Taktiež na vybrané služby, ktoré sú oprávnení vykonávať aj advokáti je neodmysliteľná elektronická výbava advokáta (napr. výkon zaručenej konverzie, činnosť oprávnenej osoby na úseku RPVS a pod.).
Absolútnou právnickou udalosťou minulých dní bolo verejné vypočúvanie kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR pred Ústavnoprávnym výborom NR SR.
Stálo by za seriózny vedecký výskum, že prečo hádžeme mince do fontán, namiesto toho, aby sme ich hádzali ľudom, ktorí nás o ne na ulici prosia.
Zdá sa, že hľadanie a testovanie limitov výkonu kreačných právomoci prezidenta republiky je znovu jednou z hlavných tém verejnej diskusie. Po tom, čo sme si v marci minulého roku osviežili ústavné možnosti hlavy štátu (ne)menovať novú vládu a na konci roku zas jeho oprávnenie (ne)prijať demisiu člena vlády, môžeme v komentároch k ústave opätovne nalistovať už pomerne ošúchané stránky kontemplujúce nad právomocou prezidenta menovať sudcov ústavného súdu. Skrátka, vyťahujme záložky, ďalšie kolo zápasu o výklad menovacích právomocí prezidenta sa podľa všetkého práve začalo.
Diskusiu o nových sudcoch Ústavného súdu Slovenskej republiky vnímam ako príležitosť nechať sa príjemne prekvapiť schopnosťou slovenských médií kvalifikovane zhodnotiť jednotlivých kandidátov.
Je tu divne prázdno. Píšem manželke a prechádzam bez zdržania cez bezpečnostnú kontrolu. Úplne pusto, skľučujúco, ako v nejakom katastrofickom filme, píšem opäť. Ešte som také ľudoprázdne letisko nezažil, odbavovacia hala, schody, koridor, žiadna živá duša. Na to, že je po sviatkoch, skorý večer pracovného dňa. Zvláštne, vyberiem mobil. Zvláštne, že vyberiem mobil...
Predvídavosť je základným atribútom právnického myslenia, tak si skúsme v novom roku zaprognózovať, aby sme si o takomto čase v roku 2020 spravili skúšku správnosti.
„Pán doktor, čo si mám obliecť na pojednávanie?“
V prípade zmiešaných zmlúv, ktoré obsahujú zmluvu o prevode vlastníckeho práva a zároveň zmluvu o zriadení vecného bremena zamietajú okresné úrady návrhy na vklad ako celok, ak došlo k smrti prevodcu, ktorý bol zároveň oprávneným z vecného bremena in personam.
Dnes jeden praktický poznatok z rodinného práva.
V pracovne zbesilejšie dni na chvíľu zatvorím oči a predstavujem si, ako fungovali advokáti (a vlastne celá spoločnosť) niekoľko desaťročí dozadu.