Krajský súd v Bratislave vydal rozhodnutie, v ktorom sa zaoberá definovaním obvykle jednorazovej dávky pervitínu, od ktorej sa následne odvíja trestnosť prechovávania tejto psychotropnej látky.
Podľa výkladu súdu za jednu priemernú obvykle jednorazovú dávku psychotropnej látky metamfetanímu je potrebné považovať materiál, ktorý dosahuje minimálnu celkovú hmotnosť 100 mg s obsahom účinnej látky minimálne 10 mg. Od celkovej hmotnosti 100 mg sa potom budú odvíjať násobky obvykle jednorazovej dávky drogy uvedené v ustanovení § 135 ods. 1, ods. 2 Tr. zák. Celková hmotnosť zaisteného materiálu sa pritom posudzuje vo svojej celistvosti a je bez významu, či páchateľ mal prechovávané množstvo drogy rozdelené na viacero častí (napríklad rozdelené do tzv. skladačiek).
V prípade, ak celkové zaistené množstvo drogy (psychotropnej látky metamfetamín) nedosiahne hmotnosť minimálne 100 mg nepôjde o trestnoprávnu problematiku, nakoľko takéto nižšie množstvo drogy nebude napĺňať pojem obvykle jednorazová dávka predmetnej psychotropnej látky a to ani vtedy nie ak by obsah účinnej látky bol vyšší ako 10 mg. Tento záver platí aj opačne, t. j. ak zaistené množstvo drogy bude mať väčšiu hmotnosť ako 100 mg, avšak obsah účinnej látky bude nižší ako 10 mg. Súd preto nemôže zastaviť trestné stíhanie len na základe úvah „z počutia“, prípadne len na základe toho, že niečo mala povedať osoba, ktorá zastáva v štátnom orgáne vedúcu funkciu, pretože takýto procesný postup je nepreskúmateľný.
Zdroj: uznesenie Krajského súdu v Bratislave zo dňa 05.mája 2016, sp. zn. 4To/44/2016 uverejnené na www.pravnelisty.sk
ilustračné foto: pixabay.com