Máme dobu dronov, autonómnych či lietajúcich aút, hyperloopov a súdne konania trvajú roky, ešte stále existujú opravné prostriedky a keď chcete kúpiť nehnuteľnosť nevyhnutne musíte vyhľadať právnika.
O riešení, o ktorom píšem ďalej viem tak málo, že sa môžem podstatne mýliť, javí sa mi to však tak, že o takých dobrých sto rokov ľudstvo dotiahne počítačový pokrok či umelú inteligenciu na takú úroveň, že sa jej obeťou stanú aj právnické profesie.
Moji priatelia a známi medzi notármi to nebudú z mojich úst počuť prvý raz a preto sa verím nenahnevajú, ak dám aj na papier (na obrazovku), že najľahšie strojom/počítačom nahraditeľná profesia je už dnes, aspoň pri niektorých úkonoch, notár.
Predstavte si napríklad „notáromat“, zariadenie o veľkosti bankomatu umiestňované na úradoch či v administratívnych budovách, do ktorého vložíte listinu a bude vám vypľutá jej kópia s potvrdením o tom, že sa zhoduje s vloženým originálom (čo je a nie je originál dokáže počítač rozoznať). Obdobne by v dobe elektronických dokladov nemal byť problém strčiť do notára v kovovej búdke občiansky preukaz, ktorý by na vloženú listinu preniesol podpis jeho držiteľa s príslušnými doložkami. Dotiahnuť v obdivoch prípadoch verifikačné a zabezpečovacie schémy je drobnosť.
Ďaleko od záhuby nemajú už dnes ani exekútori – svojou podstatou ide o najrutinnejšiu právnickú činnosť (neprajníci si hneď spomenú, že donedávna mohol exekútora robiť napríklad aj zverolekár), predpokladám, že už v súčasnosti sú veľké exekútorské úrady v mnohých veciach spravované automatizovanými počítačovými postupmi.
O čosi zložitejšie je to s advokátmi, prokurátormi a najmä sudcami – predsa len situácie, ktoré riešia sú rozmanitejšie, alebo sa líšia v často podstatných detailoch, takisto treba byť neraz invenčný, keď sa kľučkuje medzi paragrafmi (advokát) alebo sa kľučkovanie okresáva (sudca, prokurátor) a dokonca sa vyžadujú aj životné skúsenosti.
Lenže umelú inteligenciu si treba predstaviť ako entitu s IQ čo ja viem 10 000 (geniálny príslušník právnickej profesie povedzme okolo 160 - 180), čiže ako niečo čo vyrieši otázku neplatnosti zmluvy s použitím všetkých teoretických koncepcií od antického Ríma, worldwide judikatúry a dokonca aj morálnych aspektov za niekoľko sekúnd.
Prínos napríklad pre justíciu bude nepredstaviteľný - zánik lehôt, pretože rozhodovať sa bude na počkanie, justícia bude takpovediac instantná. Neexistencia procesných chýb a justičných omylov, dokonalá nestrannosť (umelá inteligencia nebude s nikým chodiť na pivo, s nikým si tykať), rozhodnutia odôvodňované podľa najprísnejších štrasburských kritérií a jeden veľký bonus: konečne niekto-niečo dokáže porozumieť (slovenským) pravidlám ochrany spotrebiteľa. Všetko zmeny tak prevratné, že podobizeň bohyne Justície bude musieť absolvovať poriadny facelift.
Znie to ako sci-fi a nakoniec to bude trvať viac ako 100 rokov – právnický establishment len tak ľahko nepripustí svoju nahraditeľnosť (ak nie ste z branže, potešte sa predstavou právnikov štrajkujúcich na námestiach za prežitie svojej profesie), no kto je prezieravý svoje detí bude viesť ku kybernetike či počítačovým technológiám. A možno sa v rámci týchto odborov bude vyučovať jedno-, dvoj- semestrálny predmet právo, či dokonca história klasického práva.
Šaňo Bröstl ml.
ilustračné foto: pixabay.com