Uhorka je horká? Zahoď ju! Kedysi len tak mimochodom napísal cisár Marcus Aurelius Antoninus. Uhorka je krivá? Narovnaj ju! To cisára nikdy nenapadlo. Európsku úniu áno.
Keď je uhorková sezóna, treba písať o uhorkách. O tých európskych. Aj preto, že už takmer sedem rokov nemusia byť až také rovné.
Uhorková smernica (podobne ako banánová smernica) sa asi najviac vryla do kolektívneho vedomia ako „nadštandardná regulácia“ zo strany Európskej únie. Dokonca sa stala mýtom. Pôvodne bola uverejnená vo vydaní Úradnej zbierky zo 16. júna 1988, L 150, pod č. 1677/88, na stranách 21-25, pričom účinnosť nadobudla 1. januára 1989.
Štandard sa vzťahoval na uhorky, ktoré vyrástli ako odrody (kultivary) Cucumis sativus L., a boli čerstvo dodávané spotrebiteľom. Boli zaradené do štyroch tried. A litera smernice bola jasná: Uhorka najlepšej triedy kvality (triedy „extra“) musí byť dobre formovaná a musí byť prakticky rovná. Na desať centimetrov jej dĺžky je prípustné zakrivenie najviac 10 milimetrov. Rozhodne nesmie mať horkú chuť (free of bitter taste).
„Uhorkový prípad“ sa dostal pred súd vo Veľkej Británii. High Court tam niekedy v roku 2000 vyhlásil európske smernice o ovocí a zelenine – a teda aj uhorkové smernice – za „nevynútiteľné.“ Dvaja sudcovia, Lord Rose a Gibbs, prehlásili, že „celému radu potravinových smerníc/ nariadení z Bruselu chýba príslušný právny status“, a preto boli „v práve (Anglicka a Walesu) neznáme.“ Ako to skončilo, priznám sa, neviem. Prípad sa totiž na základe odvolania mohol dostať aj do Snemovne lordov...
Nemajú sa miešať jablká s hruškami, a ani uhorky s banánmi. „Príbuznosť na základe zakrivenia“ však nepustí. Preto sa pustím trochu aj do banánov: banánová smernica pod č. 2257/94 zo 16. septembra 1994, s účinnosťou od 1. januára 1995, sa vzťahovala na zelené, nedozreté banány, ktoré majú mať minimálnu dĺžku 14 cm a minimálny „stupeň hrúbky“ (grade of thickness) 2,7 cm. Veľkosť je teda určená aj „stupňom plnosti“ plodu, t. j. hrúbkou v milimetroch – veď je to úplne jasné a úžasné – meranou v strede plodu na priečnom reze medzi dvoma bočnými stranami kolmo na pozdĺžnu os...
Plody banánovníka nesmú byť zhnité, musia byť čisté, bez škodcov a poškodení škodcami, plody nesmú byť deformované ani abnormálne zakrivené, nesmú mať fľaky (stopy pomliaždenia či udretia), ani cudziu vôňu a chuť...
Zelenina a ovocie nedokonalých tvarov sú však od roku 2009 späť. Uhorková smernica spolu s inými smernicami bola zrušená, napriek tomu, že napríklad Francúzsko, Grécko, Španielsko a Taliansko boli dosť proti. Medzičasom totiž výrobcovia dokázali pomocou šľachtenia nechať rásť uhorky stále rovnejšie. Malo to svoje výhody. Do jedného kartónu sa ideálne zmestilo dvanásť rovných uhoriek. Spotrebiteľov však našťastie prevažne zaujíma chuť a kvalita potravín a nie to, ako vyzerajú navonok.
Zlé jazyky v roku 2009 hovorili (a zlé perá o tom písali), že aj banánová smernica už bola zrušená. Opak je však pravdou. Tí, čo sa snažili vyvodiť uvedenú „skutočnosť“ zo Smernice Európskej komisie č. 1221/2008 z 5. decembra 2008, ktorá nadobudla účinnosť 1. júla 2009, sa dosť mýlili.
Európska komisia si počas roku 2008 povedala (alebo si dala povedať?), že vzhľadom na doterajšie skúsenosti a v záujme zjednodušenia bude vhodné zredukovať zoznam „produktov“ (zeleniny a ovocia), ktoré sú upravované osobitnými obchodnými štandardmi prijatými počas rokov 1981 - 2006. Preto uvedená Smernica zrušila niektoré štandardy kvality. Medzi vyvolené sa dostali: pór, baklažán, cuketa, cibuľa, kapusta, zeler, špenát a slivky, avokádo, cesnak, karfiol, artičoky, mrkva, sladká paprika, špargľa, hrach, stolové hrozno, paradajka, marhuľa, orechy v škrupine, fazuľka, hlávkový šalát, čakanka, melón, citrusové plody, jahody, jablká (a že sa nemajú miešať...), hrušky, čerešne, kivi, broskyne a nektárinky, dyne, pestované hríby, hlávková kapusta. Môžu si rásť ako sa im páči.
Ale banány? Nie! Ani slovo o nich, ani o zrušení banánového predpisu (ťažko ukrývaný skrivený úsmev)...
Titulky na šupkách (bohatých na draslík):
Banán = Musa acuminata. Alexander Veľký asi spoznal chuť banánu v údoliach Indie v roku 327 pred Kr., o banáne je zmienka v budhistických textoch (okolo roku 300 pred Kr.).
K letnej pohode patrí hudba, pieseň. K banánom evergreen: Yes! We have no bananas (Áno! Banány nemáme) z roku 1923. Päť týždňov to bol hit číslo 1 (Eddie Cantor).
Uhorka siata (Cucumis sativus) = pôvodne asi z Indie, rastlina z čeľade tekvicových, jej plazivé úpony nesú valcovité plody.
No a stará známa uhorková pieseň sa volá: A little bit of cucumber (Trochu uhoriek) pesnička z roku 1915 (Harry Champion)
Hip – hop!
Alexander Bröstl