Podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská pokračuje v plnení Programového vyhlásenia vlády. Po sérii už presadených zásadných opatrení najnovšie na rokovanie kabinetu predkladá novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Návrh rieši tri základné okruhy – výberové konania na sudcu, ich hodnotenie a disciplinárnu zodpovednosť sudcov. Zmenami chceme prispieť aj k napĺňaniu práva na spravodlivý súdny proces garantovaný Ústavou SR aj Listinou základných ľudských práv a slobôd.
Výberové konanie
Výberové konania pri obsadzovaní voľných miest sudcov na okresných súdoch by mali byť po novom hromadné. Uskutočňovať sa budú na krajovom princípe pre vopred neurčený počet voľných miest sudcov v rámci kraja, a to v jeden deň vo všetkých ôsmich krajoch súčasne. Výsledkom tohto hromadného výberu bude zoznam kandidátov na funkciu sudcu, ktorí následne prejdú potrebnými previerkami a prípravným vzdelávaním a budú pripravení nastúpiť na uvoľnené sudcovské miesta. Zmena má priniesť pružnejšie obsadzovanie voľných sudcovských miest a podstatne skrátiť proces pri obsadzovaní týchto miest, ktorý dnes niekedy trvá až rok.
Štandard, pokiaľ ide o obsah výberového konania, jeho otvorenosť, transparentnosť a verejnú kontrolu, zostáva zachovaný. Navyše databáza kandidátov na funkciu sudcu, ktorá vzíde z hromadného výberového konania, bude zverejňovaná na webe ministerstva spravodlivosti.
Hromadné výberové konanie by v zmysle návrhu malo byť minimálne raz ročne.
Hodnotenie sudcov
Aj pravidelné hodnotenie sudcov, ktoré v roku 2011 presadila ministerka spravodlivosti L. Žitňanská, čakajú zmeny. Hodnotenie sudcov na okresných a krajských súdoch budú robiť profesionálne hodnotiace komisie. Za člena hodnotiacej komisie môže byť zvolený len sudca, alebo emeritný sudca. Samostatná hodnotiaca komisia má vzniknúť v rámci každého kraja, pričom hodnotiť bude sudcov z iného kraja. Stav kedy kolega hodnotil kolegu v rámci toho istého súdu sa tak stane minulosťou. Hodnotenia sudcov sa budú zverejňovať. Opakované negatívne hodnotenie sudcu bude naďalej závažným disciplinárnym previnením a trojnásobné po sebe nasledujúce negatívne hodnotenie sudcu je dôvodom pre vyvodenie disciplinárnej zodpovednosti s možnosťou zániku funkcie sudcu.
Disciplinárne konania
Pri disciplinárnych konaniach sme sa zamerali predovšetkým na to, aby tieto konania netrvali tak dlho a aby sme mali aj nástroje voči prieťahom v rámci disciplinárnych konaní. Zefektívnenie disciplinárneho konania chceme dosiahnuť jednoznačným určením orgánu zodpovedného za dohľad nad plynulosťou disciplinárnych konaní, ktorým bude po novom Súdna rada Slovenskej republiky.
Návrh bol pripravovaný participatívnym spôsobom v spolupráci so Súdnou radou Slovenskej republiky, stavovskými organizáciami sudcov aj mimovládnym sektorom. Účinnosť navrhujeme od 1. júla 2017. Prvé hromadné výberové konania by sa tak mali uskutočniť už v tomto roku.
DOSTUPNEJŠÍ OSOBNÝ BANKROT
Oddnes je účinná novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Vďaka zmenám sa osobný bankrot stáva oveľa dostupnejším. Úprava je ďalším zo splnených záväzkov z Programového vyhlásenia vlády, ktorý presadila podpredsedníčka vlády a ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Účelom zmien v konkurznom zákone je dať druhú šancu tým, ktorí sa či už z vlastnej viny, alebo aj nie, ocitli v dlhovej pasci a sami sa z nej nevedia dostať.
Vďaka úprave si ľudia môžu vyriešiť svoju situáciu cez dostupnejšiu možnosť oddlženia. Nezáleží pritom, či ich dlh vznikol voči štátu, samospráve, nebankovke alebo obchodnej spoločnosti. „Zbaviť sa dlhov“ môžu jednou z dvoch alternatív: konkurzom alebo splátkovým kalendárom.
Konkurz spočíva v predaji majetku a uspokojení pohľadávok veriteľov z výťažku. V záujme ochrany dlžníkov pred úplnou stratou bývania zákon zavádza tzv. nepostihnuteľnú hodnotu obydlia. Ide o sumu, ktorú si dlžník môže uchrániť a použiť ju na prechodné zabezpečenie bývania. Nepostihnuteľná hodnota obydlia bola stanovená nariadením vlády v objeme 10 000 €. Tieto peniaze dlžník nedostane v hotovosti, ale budú uložené na osobitnom účte. Mesačne môže byť dlžníkovi z neho vyplácaných maximálne 250€.
V prípade splátkového kalendára si dlžník ponechá časť majetku, ale v stanovenom období vypláca sumu, ktorú určí súd.
Celým procesom osobného bankrotu prevedie dlžníka Centrum právnej pomoci (CPP) alebo advokát, ktorého mu CPP určí.
Nový mechanizmus oddlženia zvyšuje ochranu dlžníka aj dostupnosť vymaniť sa z dlhovej pasce, na druhej strane nijako neznižuje uspokojenie oprávnených nárokov veriteľov. Úprava počíta s pohľadávkami, ktoré aj pri osobnom bankrote budú musieť byť uspokojené v plnej výške. Od trestných sankcií, cez výživné, ale aj zabezpečenú pohľadávku zo záložného práva.
Zdroj: www.justice.gov.sk
Ilustračné foto: pixabay.com