KOKSO: Ako funguje organizácia kolektívnej správy na Slovensku

Think-thank European Information Society Institute (EISi) zbieral viac ako dva roky od autorov, vedcov a používateľov ich skúsenosti s organizáciami kolektívnej správy (OKS) práv ako SOZA alebo LITA. Výsledok takmer stovky podnetov je nelichotivý.

Súčasná kolektívna správ autorov je maximálne netransparentná a niekedy až dvojnásobne drahá oproti priemeru ostatných členských štátov EÚ. Systém stanovovania odmien je v praxi často arbitrárny a nespravodlivý. OKS si pri výbere peňazí v mnohých prípadoch protiprávne osvojujú pozíciu orgánu verejnej moci a neraz sa neštítia aj zastrašovania úkonmi, na ktoré nie sú oprávnené. Kontrola nad týmito organizáciami je zároveň nedostatočná. A nedostatočná je  aj úroveň informovanosti verejnosti o otázkach autorského práva. Verejnosť si bežne tieto organizácie zamieňa za tzv. umelecké fondy.

„Organizácie kolektívnej správy sa dnes prezentujú trochu schizofrenicky. Na jednej strane, pokiaľ ide o výber peňazí, stavajú sa do pozície správcu kultúry s oprávneniami ako orgán verejnej moci. Na strane druhej, pokiaľ ide o rozdeľovanie peňazí, ich spravovanie a kontrolu, prezentujú sa ako uzatvorené kluby umelcov s nulovými povinnosťami vo vzťahu k verejnosti. Medzi oprávneniami OKS voči verejnosti a oprávneniami verejnosti voči OKS je dnes priepastný rozdiel.“ zhodnocuje výsledky správy Martin Husovec, jeden z autorov štúdie.

“Správa o fungovaní organizácií kolektívnej správy na Slovensku: 12. návrhov na reformu“ prináša nielen zhodnotenie súčasného stavu a jasné pomenovanie pretrvávajúcich problémov, ale aj dvanásť konkrétnych návrhov, ktorými chce EISi vyriešiť súčasné nedostatky. Autori správy navrhujú predovšetkým zaviesť dva druhy organizácií kolektívnej správy – spolkové a verejné, poskytnúť zastúpeným umelcom, ktorí nie sú členmi väčšie rozhodovacie právomoci, zvýšiť transparentnosť a kvalitu externej kontroly a v neposlednom rade zlepšiť kvalitu služieb voči používateľom diel.

„Zmenou podmienok pre OKS možno podporiť okrem iného aj hranosť lokálnej hudby. Drobní slovenskí autori by sa mohli   združiť v malej alternatívnej OKS, ktorá bude mať za cieľ napríklad len zastrešovať kaderníctva, alebo obchodné domy za oveľa lepších podmienok ako konkurenčné veľké verejné OKS.“ zhodnocuje Husovec.

Odborná správa prichádza v čase kedy sa na pôde Ministerstva kultúry SR diskutuje o podobe nového autorského zákona. „Veríme, že správa poslúži Ministerstvu ako zdroj poučenia pre nový zákon. Chceme preto vyzvať aj verejnosť aby správu podporila svojim symbolickým podpisom v prípade, že reflektuje aj ich skúsenosti.“ vyzýva Matej Gera, spoluautor správy. „Správa  zhŕňa problémy takmer stovky ľudí, ale dennodenne sú dotknuté tisíce umelcov, vedcov a používateľov.“ dodáva. „Zároveň veríme, že organizácie kolektívnej správy sa na tento dokument nebudú pozerať len ako na kritiku, ale najmä ako na pozvánku k diskusii ako zlepšiť súčasný systém. Dobrá správa práv autorov je v záujme všetkých.“ vysvetľuje Gera.

Správa bola vypracovaná v rámci projektu pod názvom KOKSO (Kontrola Organizácií Kolektívnej Správy Občanmi), ktorý spustilo EISi už pred vyše dvoma rokmi. Mal predstavovať reakciu na vtedy medializované nevhodné praktiky niektorých organizácií kolektívnej správe v prípade Heľpa a Pohorelá. Projekt poslúžil ako nenahraditeľný zdroj poznatkov priamo od verejnosti, čo ju trápi vo vzťahu ku kolektívnej správe, čo sa jej nepáči a s čím nesúhlasí. Po dvoch rokoch zberu skúseností verejnosti, ale aj získavaní informácii z ďalších zdrojov či diskusiách s odborníkmi, EISi pretavilo tieto informácie do odbornej správy. Správa o fungovaní organizácií kolektívnej správy na Slovensku: 12. návrhov na reformu je určená širokej verejnosti, nositeľom práv, odborníkom, zákonodarcom a v neposlednej rade i samotným organizáciám kolektívnej správy. Viac informácií TU.

Na zverejnenie správy dňa 22. septembra reagoval Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA).

Správu projektu KOKSO, reakciu SOZA, stanovisko k tejto reakcii a ďalšie dokumenty nájdete TU.

 

Zdroj: www.eisionline.org

 

Tlačiť
Diskusia neobsahuje žiadne príspevky
Právnik od roku Reagovať