Tento príspevok sa venuje špecifickým prípadom vedenia trestného stíhania proti záložným veriteľom za spáchanie trestného činu marenia exekučného konania podľa § 234a ods. 1 písm. b) Tr. zák.
Skutkovo ide o pomerne časté prípady, v ktorých sú vyšetrovateľom vznášané obvinenia záložnému veriteľovi za vyššie uvedený trestný čin z dôvodu, že záložný veriteľ mal mariť exekučné konanie tým, že znemožnil, aby sa vec podliehajúca exekúcii spísala a odhadla. Spoločnou črtou týchto prípadov je to, že dlžník (povinný v exekučnom konaní) má vo svojom vlastníctve hnuteľné veci, z ktorých by boli byť jeho veritelia uspokojení, avšak dlžník (ešte pred začatím exekučného konania) založí tieto svoje hnuteľné veci v prospech pohľadávky len jedného zo svojich veriteľov. Nezaložený veriteľ (oprávnený v exekučnom konaní) následne vedie exekučné konanie, pričom súdny exekútor chce uspokojiť pohľadávku tohto veriteľa (oprávneného) predajom založených hnuteľných vecí.
Problémom tu je výklad ustanovenia § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka podľa ktorého konanie o výkon rozhodnutia alebo exekučné konanie na záloh možno viesť iba vtedy, ak je oprávneným záložný veriteľ alebo ak záložný veriteľ s výkonom rozhodnutia alebo s exekúciou súhlasí.
Súdny exekútor teda požiada záložného veriteľa o súhlas v zmysle § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka a ak mu tento súhlas nie je zo strany záložného veriteľa daný, spravidla podá na záložného veriteľa trestné oznámenie a v niektorých prípadoch už v praxi aj nasledovalo vznesenie obvinenia záložnému veriteľovi pre podozrenie zo spáchania trestného činu marenia exekučného konania podľa § 243a ods. 1 písm. b) Tr. zák. s tým, že záložný veriteľ neudelením súhlasu marí exekučné konanie.
Som názoru, že táto prax orgánov činných v trestnom konaní nie je správna.
V prvom rade je nutné uviesť, že podľa § 8 Tr. zák. môže byť trestným činom iba protiprávne konanie. T. j. ak aj určité konanie formálne napĺňa znaky skutkovej podstaty konkrétneho trestného činu (v danom prípade napríklad trestného činu marenia exekučného konania zo strany záložného veriteľa tým, že neudelením súhlasu z jeho strany nemôže súdny exekútor vykonať exekúciu voči založeným veciam), nepôjde o trestnoprávnu problematiku, ak zároveň nejde o konanie protiprávne.
Z ustanovenia § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka vyplýva, že záložný veriteľ nie je povinný dať súhlas s vedením exekúcie na veci, ktoré sú predmetom záložného práva. Ide tu zjavne o právo záložného veriteľa a nie o jeho povinnosť dať súhlas súdnemu exekútorovi.
V tomto smere možno poukázať na aj Nález Ústavného súdu SR sp. zn. ÚS 51/2014, ktorým došlo k zjednoteniu odlišných právnych názorov ústavného súdu tak, že ak záložný veriteľ (bez postavenia oprávneného v exekučnom konaní) nesúhlasí s exekúciou, nemožno ju vykonať. Cieľom ustanovenia § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka je zvýšená právna ochrana záložného veriteľa vo vzťahu k uplatneniu práva na exekučné konanie na veci zaťažené zálohom. Záložný veriteľ ako prednostný veriteľ má mať najsilnejšie postavenie pri uspokojovaní svojich pohľadávok zo zálohu a jeho právo by nemalo byť obmedzované ani záložnými veriteľmi so záložnými právami, ktoré vzniknú neskôr. Súhlas v zmysle § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka je potrebné považovať za súčasť vzniku práva na súdnu a inú právnu ochranu v exekučnom konaní.
Aj z rozhodovacej činnosti ústavného súdu teda vyplýva, že súhlas záložného veriteľa s vedením exekúcie na záloh v zmysle § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka je právom záložného veriteľa, nie však jeho povinnosťou. Ak ide o právo záložného veriteľa, potom má záložný veriteľ aj právo nedať súhlas s vedením exekučného konania na založené veci v prospech iného veriteľa (oprávneného v exekučnom konaní).
Z uvedeného vyplýva aj to, že ak záložný veriteľ nedá súdnemu exekútorovi súhlas v zmysle § 151h ods. 6 Občianskehozákonníka, postupuje v súlade so zákonom (netrestnou normou) a jeho konanie nemôže byť protiprávne. Neprichádza pritom do úvahy, aby jedno a to isté konanie bolo zakázané v zmysle Trestného zákona a zároveň oprávnené v zmysle Občianskeho zákonníka.
Uvedené možno vyvodiť aj z toho, že základná skutková podstata trestného činu marenia exekučného konania podľa § 243a ods. 1 Tr. zák. obsahuje tzv. normatívne znaky („exekučné konanie, znemožnenie exekúcie“), ktoré však na svoje účely žiadnym spôsobom Trestný zákon nedefinuje. Orgány činné v trestnom konaní preto musia vychádzať pri vymedzení exekučného konania a spôsobu jeho vedenia z mimotrestných noriem, ktoré exekučné konanie a jeho obmedzenia upravujú. Pôjde tu o exekučný poriadok, ale aj o Občiansky zákonník, ktorý obsahuje úpravu záložného práva a obmedzuje exekučné konanie v prospech záložného veriteľa. Protiprávnosť konania záložného veriteľa možno preto odvodzovať len z porušenia mimotrestnej právnej normy.
Je preto neprijateľné vzniesť obvinenie záložnému veriteľovi len z toho dôvodu, že nedal súhlas súdnemu exekútorovi s vedením exekučného konania v zmysle § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka, pretože tak podľa uvedeného ustanovenia urobiť nemusí (nie je to jeho povinnosť). Z uvedeného vyplýva, že len neudelením súhlasu sa nemôže záložný veriteľ dopustiť trestného činu marenia exekučného konania podľa § 243a ods. 1 písm. b) Tr. zák., pretože nekoná protiprávne.
Pokiaľ sa najmä v súvislosti so záložným právom na hnuteľných veciach často v trestnom konaní namieta (zo strany poškodeného veriteľa), že záložná zmluva je neplatná, nakoľko nemá zákonom predpísané náležitosti a preto ju nie je nutné rešpektovať, tak je potrebné pripomenúť, že takéto záložné zmluvy sú riadne registrované v Notárskom centrálnom registri záložných práv. Ide o verejný register, pri ktorom sa vychádza z prezumpcie pravdivosti a správnosti zapísaných údajov, pokiaľ sa nepreukáže opak. Opak pritom možno preukazovať iba v konaní pred súdom (v rámci civilného procesu), ktorý prípadne môže rozhodnúť o neplatnosti záložnej zmluvy. Riešenie tejto otázky nepatrí do kompetencie orgánov činných v trestnom konaní (a to ani ako riešenie otázky predbežnej) a preto je nutné vychádzať z toho, že pokiaľ oprávnený orgán (súd v civilnom procese) nevysloví alebo nevyslovil doposiaľ neplatnosť záložnej zmluvy, bude nutné rešpektovať túto zmluvu a údaje zapísané do registra s tým, že takýto záložný veriteľ má právo nedať súhlas v zmysle § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka. Napokon, posúdenie tejto otázky v trestnom konaní je právne bezvýznamné, nakoľko ak by sa aj dospelo k záveru o neplatnosti záložnej zmluvy neprichádzala by vôbec do úvahy aplikácia ustanovenia § 151h ods. 6 Občianskeho zákonníka a teda by nebolo ani možné mariť exekučné konanie neudelením súhlasu v zmysle tohto ustanovenia. Posúdenie tejto otázky má teda význam len z hľadiska civilného procesu, konkrétne pre vedenie exekučného konania. Nejde tu teda o otázku, od ktorej vyriešenia by záviselo rozhodnutie v trestnom konaní.
O trestný čin by mohlo ísť v prípade (a to sa v praxi pomerne často stáva, ale problematicky dokazuje), ak by bol záložný veriteľ vymyslený, teda ak by sa dlžník dohodol s inou osobou, že budú predstierať (spravidla na podklade fingovanej zmluvy), že táto iná osoba má voči dlžníkovi pohľadávku (postavenie veriteľa) a následne túto vymyslenú pohľadávku zabezpečili záložným právom na majetku dlžníka. V takomto prípade by išlo o trestný čin poškodzovania veriteľa (t. j. iného skutočného veriteľa dlžníka). Naproti tomu, o trestný čin zvýhodňovania veriteľa (t. j. nie aj poškodzovania veriteľa, nakoľko jednočinný súbeh týchto trestných činov je vylúčený) by mohlo ísť v prípade, ak by sa dlžník dohodol s jedným zo svojich skutočných (teda nie vymyslených) veriteľov, že dodatočne zabezpečia jeho skutočnú (teda nie fiktívnu) pohľadávku záložným právom a to na jedinom majetku dlžníka, pritom by konali s cieľom (úmyslom), aby sa ostatní veritelia nemohli z majetku dlžníka uspokojiť.
Peter Šamko (článok bol pôvodne publikovaný na portáli www.pravnelisty.sk)
Ilustračné foto: pixabay.com