V aplikačnej trestnoprávnej praxi je vyslovene sporné, či súhlasom poškodeného podľa § 211 ods. 1 Tr. por. môže disponovať aj právnická osoba, respektíve, či sa ustanovenie § 211 Tr. por. týka vyslovene len fyzickej osoby, prípadne, či sa za určitých okolností môže týkať aspoň niektorých právnických osôb (napríklad, ak by manželka obžalovaného kúpila priamo 100% majetkovú účasť v tejto poškodenej spoločnosti).
V tomto smere je nutné pripomenúť, že pre tzv. návrhové trestné činy možno viesť trestné stíhanie iba za splnenia podmienok uvedených v ustanovení § 211 ods.1 Tr. por., t. j. takéto trestné stíhanie je možné viesť iba zo súhlasom poškodeného.
Poškodeným v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. je pritom len ten voči komu trestný čin smeroval. Takýmto priamym poškodeným spáchanej trestnej činnosti môže byť tak fyzická ako aj právnická osoba.
Pre úplnosť je potrebné uviesť, že poškodeným v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. nie je však ten, na koho iba počas vedenia trestného stíhania prešiel nárok na náhradu škody od poškodeného voči ktorému trestný čin smeroval (postupenie pohľadávky). Tento záver vychádza z ustanovenia § 48 ods. 4 Tr. por., ktoré vyslovene stanovuje, že ak ide o uplatnenie nároku na náhradu škody, prechádzajú práva, ktoré Trestný poriadok priznáva poškodenému, aj na jeho právneho nástupcu. Z uvedeného je zrejmé, že prechod procesných práv poškodeného na právneho nástupcu sa viaže len na tie práva, ktoré sa týkajú uplatnenia nároku na náhradu škody (ide teda o práva, ktoré vyslovene súvisia s náhradou škody, vrátane práva vzdať sa nároku na náhradu škody). Súhlas poškodeného v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. žiadnym spôsobom nesúvisí s uplatňovaním nároku na náhradu škody, pretože sa „viaže“ len na na osobu, ktorá bola priamo poškodená trestným činom a nie na nárok na náhradu spôsobenej škody. Ten, kto disponuje súhlasom poškodeného preto vôbec nemusí mať nárok na náhradu škody a to platí aj opačne. Skutočnosť, že právo v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. nie je možné previesť na právneho nástupcu poškodeného, možno zistiť aj z trestnoprávnej literatúry[1], z ktorej tiež vyplýva, že súhlas poškodeného nesúvisí s uplatňovaním nároku na náhradu škody a preto na právneho nástupcu neprechádza. Dokonca ani v prípade smrti poškodeného neprechádza oprávnenie v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. ani na dediča ako právneho nástupcu fyzickej osoby, na ktorého inak prechádza nárok na náhradu škody.
Vyslovene spornou problematiku týkajúcou sa toho, či trestným činom priamo poškodená právnická osoba môže disponovať súhlasom poškodeného podľa § 211 ods. 1 Tr. por. sa vo svojej rozhodovacej činnosti zaoberal Krajský súd v Bratislave.
Krajský súd v Bratislave sa v uznesení sp. zn. 4To/124/2018 zo dňa 14.02.2019 zaoberal trestnou vecou, v ktorej išlo o podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetkupodľa § 237 Tr. zák. spáchaného ku škode právnickej osoby (spoločnosti s ručením obmedzeným). Obžalovaná bola konateľka a zrároveň aj jedna zo spoločníčok poškodenej spoločnosti s ručením obmedzeným, pričom jej bolo kladené za vinu, že v mene poškodenej spoločnosti uznala neexistujúci záväzok voči svojej dcére (ako údajnému veriteľovi) a tým mala spôsobiť škodu právnickej osobe v mene, ktorej konala. Obžalovaná bola okresným súdom odsúdená, avšak v priebehu odvolacieho konania došlo k personálnej zmene v poškodenej spoločnosti, keď dcéra obžalovanej kúpila obchodný podiel v poškodenej spoločnosti a stala sa zároveň aj konateľkou poškodenej spoločnosti. Vzhľadom k tomu, že aj trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 Tr. zák. je tzv. návrhovým trestným činom, zaoberal sa krajský súd aj možnosťami poškodenej právnickej osoby disponovať oprávnením v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por.
Krajský súd v Bratislave pripustil, že za určitých podmienok môže disponovať právom v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. aj poškodená právnická osoba, pričom k tejto otázke uviedol nasledovné (ide o výňatok uznesenia krajského súdu, išlo o zrušujúce uznesenie, pričom napadnutý rozsudok okresného súdu bol zrušený z iných dôvodov):
Vzhľadom na personálne zmeny v poškodenej spoločnosti (ako aj to, že z personálneho hľadiska ide o tzv. „rodinnú“ spoločnosť), bude nutné sa zaoberať aj otázkou, či v danej trestnej veci nejde o prípad uvedený v ustanovení § 211 Tr. por., kedy je možné viesť trestné stíhanie iba so súhlasom poškodeného.
V tomto smere krajský súd poukazuje na to, že súčasťou ustanovenia § 211 ods. 1 Tr. por. je aj trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku podľa § 237 Tr. zák., ktorý sa kladie obžalovanej za vinu. Trestný čin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku podľa § 237 Tr. zák. možno preto z procesného hľadiska zaradiť medzi tzv. návrhové trestné činy, nakoľko za splnenia podmienok uvedených v ustanovení § 211 Tr. por. možno viesť pre tento trestný čin trestné stíhanie len so súhlasom poškodeného.
V tomto smere je preto nevyhnutné vyriešiť aj otázku spočívajúcu v tom, či súhlas, respektíve nesúhlas s trestným stíhaním môže dať aj poškodená právnická osoba, respektíve, či sa ustanovenie § 211 Tr. por. týka vyslovene len poškodenej fyzickej osoby, prípadne, či sa za určitých okolností môže týkať aspoň niektorých poškodených právnických osôb.
V trestnoprávnej praxi je pritom sporné, či oprávnenie uvedené v § 211 ods. 1 Tr. por., majú aj poškodené právnické osoby (teda právnické osoby voči ktorým priamo páchateľ útočil), respektíve, či prináleží len poškodeným osobám fyzickým, pričom táto problematika nebola doposiaľ vyriešená ani v oficiálnej judikatúre Najvyššieho súdu SR.
Skutočnosti, že ustanovenie § 211 ods. 1 Tr. por. sa môže týkať aj poškodených právnických osôb by nasvedčoval výklad za použitia ustanovenia § 211 ods. 2 Tr. por.
Podľa § 211 ods. 2 Tr. por. sa ustanovenie o súhlase poškodeného nepoužije, ak je spôsobená smrť alebo je poškodeným štát, obec, vyšší územný celok, právnická osoba s majetkovou účasťou štátu alebo právnická osoba, ktorá hospodári s verejnými financiami.
Z uvedeného ustanovenia možno vyvodiť, že na ostatné právnické osoby, ktoré v tomto ustanovení nie sú vyslovene zahrnuté, by sa ustanovenie o súhlase poškodeného použiť mohlo (§ 211 ods. 2 Tr. por. argumentum a contrario).
Ustanovenie § 211 ods. 2 Tr. por. predstavuje zákonodarcom vytvorené negatívne vymedzenie poškodených právnických osôb, ktoré nedisponujú oprávnením v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. Za použitia logického výkladu by potom bolo možné dospieť k záveru, že všetky ostatné právnické osoby, ktoré nespĺňajú kritériá uvedené v ustanovení § 211 ods. 2 Tr. por. by oprávnením uvedeným v ustanovení § 211 ods. 1 Tr. por. disponovať mohli. Ak by sme prijali záver, že oprávnením podľa § 211 ods. 1 Tr. por. nemôžu disponovať právnické osoby, ale je urečnené len osobám fyzickým, potom by znenie ustanovenia § 211 ods. 2 Tr. por. nemalo žiadny zmysel a strácalo by logické opodstatnenie. Zákonodarca tak chcel zrejme pripustiť, že napriek majetkovej samostatnosti právnických osôb od akýchkoľvek iných osôb a plnej spôsobilosti právnickej osoby na právne úkony je nutné pri ustanovení § 211 ods. 1, ods. 2 Tr. por. vziať do úvahy možné personálne prepojenie osôb v prípadoch, v ktorých okrem poškodenej právnickej osoby, v ktorej vystupuje obžalovaný, respektíve rodinný príslušník obžalovaného nie je poškodená aj iná osoba (napríklad veriteľ poškodenej spoločnosti), ale možná škoda vznikne alebo reálne môže byť spôsobená len tejto právnickej osobe. V prípade tzv. rodinných obchodných spoločností, pri ktorých sú všetci spoločníci a konatelia v obchodnej spoločnosti v príbuzenskom pomere a možno ich označiť za osoby blízke v zmysle § 127 ods. 4 Tr. zák. a pri ktorých je jedným z nich obžalovaný a poškodenou iba a len táto tzv. rodinná obchodná spoločnosť, nie je preto aplikácia ustanovenia § 211 ods. 1 Tr. por. vylúčená.
Pokiaľ ide o výklad pojmu „blízka osoba“ tak možno podporne vychádzať aj z právnych záverov rozhodnutia Najvyššieho súdu ČR sp. zn. 29 Cdo/4822/2008 zo dňa 27.01.2010 podľa ktorého v prípade fyzických osôb, ktoré robia (môžu robiť) v mene právnickej osoby právne úkony, je potrebné, najmä s prihliadnutím na to, že ich prostredníctvom sa utvára vôľa právnickej osoby, uvažovať s tým, že majú z titulu svojho postavenia a z neho vyplývajúcej zodpovednosti k tejto (svojej) právnickej osobe taký vzťah, že by dôvodne pociťovali ujmu, ktorú utrpela alebo by mohla utrpieť právnická osoba, ako vlastnú. Z analogického použitia ustanovenia § 116 Občianskeho zákonníka preto vyplýva, že tieto fyzické osoby sú osobami blízkymi tejto právnickej osobe.
Odborná literatúra (napríklad Fekete, I.: Občiansky zákonník 1. Veľký komentár, Bratislava: Eurokódex 2011, s. 537 a nasl.) k tomu pripomína, že aj v takýchto prípadoch musí vzťah konajúceho subjektu a „blízkej osoby“ vykazovať určité vlastnosti. Tak je tomu hlavne v prípade, ak je fyzická osoba spoločníkom právnickej osoby a súčasne sa pomery právnickej osoby podstatným spôsobom dotýkajú tohto subjektu. Za osobu blízku právnickej osobe tak možno považovať fyzickú osobu, ktorá je spoločníkom v právnickej osobe a ktorá by súčasne dôvodne pociťovala ujmu, ktorú by utrpela právnická osoba ako ujmu vlastnú.
Žiadne z ustanovení Trestného poriadku pritom nevylučuje právnické osoby z okruhu osôb, ktoré by mohli disponovať právom podľa § 211 ods. 1 Tr. por., ale práve naopak, ustanovenie § 211 ods. 2 Tr. por. vyslovene takúto možnosť pripúšťa.
Ak teda pripustíme taký výklad ustanovenia § 211 ods. 2 Tr. por., že súhlasom poškodeného v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. disponujú aj právnické osoby, ktoré nemajú majetkovú účasť štátu a ani nehospodária s verejnými financiami, mohlo by ísť len o takú právnickú osobu, výhradne, ku škode ktorej bol alebo mohol byť trestný čin spáchaný (prípadné postúpenie pohľadávky z titulu nároku na náhradu škody na inú osobu preto neznamená, že sa postupuje aj právo v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por., nakoľko to je vyhradené iba a len pre priameho poškodeného trestným činom).
Konštrukcia súhlasu poškodeného pri poškodenej právnickej osobe by potom bola založená na tom, že ak bol trestný čin spáchaný výhradne ku škode obchodnej spoločnosti alebo družstva a ten, proti ktorému je alebo má byť vedené trestné stíhanie, bol v dobe spáchania činu (či v dobe rozhodovania súdu) vo vzťahu k všetkým spoločníkom, komanditistom, komplementárom, akcionárom osobou, voči ktorej by títo spoločníci, komplementári, komanditisti a akcionári mali právo ako svedkovia odoprieť výpoveď, mohli by tieto osoby udeľovať súhlas k trestnému stíhaniu. Ak by išlo o spoločnosť s ručeným obmedzením, ktorá by bola priamo poškodenou spoločnosťou trestnou činnosťou obžalovaného a rodinný príslušník obžalovaného (napríklad manžel, syn, dcéra a podobne) by sa stal spoločníkom a následne aj konateľom tejto obchodnej spoločnosti, prichádzalo by do úvahy využitie oprávnenia uvedeného v ustanovení § 211 ods. 1 Tr. por., t. j. udelenie alebo neudelenie súhlasu s trestným stíhaním obžalovaného.
Iný pohľad na túto problematiku zaujal Najvyšší súd Českej republiky, ktorý v uznesení sp. zn. 3Tdo/709/2010 zo dňa 19.01.2011 vyslovene odmietol, že by sa inštitút súhlasu poškodeného mohol vzťahovať aj na právnické osoby, pričom zdôraznil, že využitie inštitútu súhlasu poškodeného s trestným stíhaním prichádza do úvahy iba vtedy, ak je poškodeným subjektom fyzická osoba.
Využitie záverov tohto českého rozhodnutia pri výklade ustanovenia § 211 Tr. por. je však diskutabilné, nakoľko Trestný poriadok účinný v Českej republike nemá ustanovenie, ktoré by bolo obsahovo obdobné ustanoveniu § 211 ods. 2 Tr. por. (neobsahuje negatívnu definíciu poškodeného pri inštitúte súhlasu poškodeného) a preto, podľa názoru krajského súdu, neprichádza do úvahy využitie tohto rozhodnutia v rámci komparatívneho výkladu práva pri výklade ustanovenia § 211 Tr. por.
V danej trestnej veci je od 30.11.2018 v poškodenej spoločnosti taký právny stav, že jedinými spoločníkmi a konateľmi sú obžalovaná a jej dcéra A K. Od 30.11.2018 sú obidve konateľky oprávnené konať v mene poškodenej spoločnosti vo všetkých veciach samostatne. A K je preto ako konateľka poškodenej spoločnosti (podobne ako bola do 30.11.2018 S H) oprávnená konať samostatne v mene poškodenej spoločnosti a vyjadrovať sa nielen k nároku na náhradu škody, ale prípadne, v mene poškodenej spoločnosti, aj k súhlasu, či nesúhlasu s vedením trestného stíhania v zmysle § 211 ods. 1 Tr. por. (z doposiaľ vykonaného dokazovania nevyplýva, že by bolo možné poškodenú spoločnosť považovať za právnickú osobu v zmysle § 211 ods. 2 Tr. por.).
Poškodená spoločnosť, ako spoločnosť s ručeným obmedzením, mala alebo mohla byť priamo poškodenou spoločnosťou trestnou činnosťou obžalovanej (ako konateľky a zároveň aj spoločníčky v poškodenej spoločnosti), pričom rodinný príslušník obžalovanej (jej dcéra) sa stal spoločníkom a následne aj konateľom tejto obchodnej spoločnosti, potom nie je vylúčené využitie oprávnenia uvedeného v ustanovení § 211 ods. 1 Tr. por., t. j. udelenie alebo neudelenie súhlasu s trestným stíhaním obžalovanej, pretože poškodená právnická osoba (v mene ktorej koná dcéra obžalovanej) je blízkou osobou osobe obžalovanej (ktorá je nielen matkou druhej spoločníčky a konateľky, ale zároveň aj sama spoločníčkou a konateľkou v poškodenej spoločnosti) a dcéra obžalovanej, prostredníctvom ktorej koná poškodená spoločnosť je osobou, ktorá má vo vzťahu k obžalovanej právo ako svedok odoprieť výpoveď.
Len pre úplnosť odvolací súd uvádza, že pomer poškodeného a toho, voči ktorému má právo dať alebo nedať súhlas s trestným stíhaním, musí existovať v čase, keď sa trestné stíhanie vedie, respektíve má viesť a nie v čase, keď bol trestný čin spáchaný.
[1] pozri napríklad Ružička, M. a kol.Poškodený a adhézne konanie v Českej republike. 1. Vydanie. Praha: C.H.Beck, 2007, s. 545 a nasl.
JUDr. Peter Šamko, sudca Krajského súdu v Bratislave
Zdroj: právne listy.sk
ilustračné foto: pixabay.com