Príspevok sa zaoberá spornou otázkou ako správne kvalifikovať neoprávnenú držbu živých rastlín konope ako aj tým, či spracovanie živej rastliny možno označiť za výrobu, pričom k uvedenej problematike plánuje NS SR zaujať zjednocujúce stanovisko.
Najvyšší súd SR plánuje v dohľadnej dobe vydať zjednocujúce stanovisko, ktorým by zjednotil nejednotný výklad a aplikáciu ustanovení Trestného zákona a to ohľadne trestného činu podľa § 172 Tr. zák. a podľa § 173 Tr. zák. (návrh na zaujatie stanoviska je uvedený na konci tohto príspevku).
Ide tu teda hlavne o správne právne posúdenie neoprávnenej držby živých rastlín konope (tzv. živé rastliny na koreni v rôznych štádiách vývoja). Najvyšší súd SR tak chce urobiť na podklade dvoch svojich odlišných rozhodnutí, keď v uznesení sp. zn. 2 Tdo 74/2013 zo dňa 28.01.2014 dospel k záveru, že neoprávnená držba živých rastlín konope ako aj sadeníc tejto rastliny napĺňa znaky dokonaného trestného činu podľa § 172 ods. 1 písm. a) (výroba), písm. c) (zadováženie), písm. d) (prechovávanie) Tr. zák. (v návrhu stanoviska ide o rozhodnutie uvedené pod bodom A). Naproti tomu, Najvyšší súd SR v uznesení sp. zn. 3 Tdo 43/2012 zo dňa 13.02.2013 dospel k záveru, že neoprávnená držba živých rastlín konope napĺňa znaky trestného činu podľa § 173 ods. 1 Tr. zák., nakoľko ide len o predmet určený na výrobu omamnej látky (v návrhu stanoviska ide o rozhodnutie uvedené pod bodom B).
Z návrhu na zaujatie stanoviska Najvyššieho súdu SR možno teda vyvodiť, že má ambíciu zjednotiť súdnu prax najmä v otázke
a) správnej právnej kvalifikácie v prípadoch, keď sú zaistené živé rastliny marihuany (t. j. rastliny na koreni) ako aj živé rastliny marihuany v rôznych štádiách vývoja (napríklad sadenice).
b) rozsahu činu podľa § 172 Tr. zák. pri rastlinách rodu Cannabis a prípadne aj dať odpoveď ako definovať „obvykle jednorazovú dávku“ marihuany.
A/ Právna kvalifikácia v prípadoch pestovania a následného spracovávania živých rastlín konope (som názoru, že nie je správna ani v rozhodnutí Najvyššieho súdu SR uvedeného pod bodom A návrhu stanoviska a ani v rozhodnutí uvedenom pod bodom B návrhu stanoviska)
V prvom rade je nutné uviesť, že určenie správnej právnej kvalifikácie závisí od toho, či pestovanie a následné spracovávanie marihuany (napríklad jej zrezanie z koreňa, sušenie, vylúhovanie a podobne) možno považovať za „výrobu“ a či na to, aby živé rastliny konope (rastliny na koreni v rôznom štádiu vývoja) mohli byť považované za omamné látky aj v zmysle Trestného zákona postačí len to, že sú formálne uvedené v zozname omamných látok v zákone č. 139/1998 Z. z.
Som právneho názoru, že pestovanie živých rastlín konope a ani ich následné spracovávanie nie je možné podradiť pod pojem „výroba omamnej látky“ v zmysle trestného činu podľa § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. a ani pod pojem „predmet určený na nedovolenú výrobu omamnej látky“ v zmysle trestného činu podľa § 173 ods. 1 Tr. zák. Vyrábať marihuanu z marihuany totiž nie je možné. Alebo povedané inak, k žiadnej výrobe omamnej látky pri pestovaní konope a jej následnom spracovaní nedochádza.
V tomto smere možno poukázať aj na odbornú literatúru a to najmä na článok JUDr. Petra Zemana Ph.D. s názvom „Výroba konopí z konopí?“ publikovaný v časopise Trestněprávní revue č. 9/2015, ktorý pomerne podrobne a presvedčivým spôsobom argumentuje prečo nemožno považovať spracovávanie rastliny konope za výrobu omamnej látky. Tieto právne závery možno pritom plne prevziať aj v podmienkach právnej úpravy na území SR.
Pokiaľ ide o pojem „výroba“ omamných látok, tak Trestný zákon žiadnu osobitnú definíciu tohto pojmu neposkytuje.
Vzhľadom k uvedenému je nutné definovať pojem „výroba“ a to najmä na podklade Jednotného dohovoru o omamných látkach z roku 1961 (vyhláška č. 47/1965 Zb.), ktorý je pre Slovenskú republiku záväzný ako aj v spojitosti so zákonom č. 139/1998 Z. z. o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch (ďalej len zákon o omamných látkach).
Podľa článku 1 písm. n) Jednotného dohovoru o omamných látkach výraz „výroba“ označuje všetky procesy okrem produkcie, ktoré umožňujú získanie omamných látok a zahŕňa tiež čistenie a premenu týchto látok na iné drogy.
Na uvedenú definíciu nadväzuje ustanovenie § 2 ods. 5 zákona o omamných látkach, ktorý za „výrobu“ považuje izoláciu alebo syntézu omamných a psychotropných látok alebo výrobu liekov s obsahom omamných a psychotropných látok.
Podporne tu možno vychádzať aj z Dohovoru o psychotropných látkach z roku 1971 (vyhláška č. 62/1989 Zb.), ktorý za „výrobu“ psychotropnej látky označuje všetky postupy, ktorými možno získať psychotropné látky a zahŕňa taktiež čistenie a premenu psychotropných látok na iné psychotropné látky.
Z definície pojmu „výroba“, ktorú uvádza Jednotný dohovor o omamných látkach ako aj zákon o omamných látkach je zrejmé, že „výroba“ je proces na konci ktorého vznikne nová (iná) omamná látka (použitie pojmov „získanie“, „premena“, „izolácia“, „syntéza“, ktoré sú uvedené v definíciách) a to buď z látok, ktoré samé osobe, nie sú omamnou látkou alebo vyčistením (rafináciou) z pôvodnej omamnej látky, respektíve premenou jednej omamnej látky na inú (novú) omamnú látku.
Pestovaním, či vypestovaním rastliny konope, ktorá je sama o sebe zaradená do zoznamu omamných látok, a jej následným zrezaním, sušením a podobne však nevzniká iná (nová) omamná látka, ktorá by bola odlišná od pôvodnej omamnej látky. Alebo povedané inak, výsledkom procesu pestovania a následného zberu, sušenia, či lúhovania rastliny rodu konope, či jej plodov vznikne len iná forma tej istej omamnej látky, ktorá je už vo forme vhodnej na konzumáciu. Nedochádza tu teda k žiadnej výrobe „marihuany z marihuany“, ale ide stále o tú istú omamnú látku a produkty z nej, ktoré sú integrálnou súčasťou tej istej rastliny.
Skutočnosť, že pestovanie marihuany a jej následný zber a spracovanie nie je možné podradiť pod pojem „výroba“ vyplýva nielen z uvedených definícií pojmu „výroba“, ale aj z iných ustanovení.
Tak napríklad Jednotný dohovor o omamných látkach v definícii pojmu „výroba“ uvádza, že výrobou sú všetky procesy okrem produkcie. Pojem „produkcia“ pritom Jednotný dohovor o omamných látkach definuje v článku 1 písm. t) tak, že ide o proces, ktorý spočíva v získavaní konope a konopnej živice z rastlín, ktoré tieto plody obsahujú. Proces rastu rastlín konope považuje Jednotný dohovor o omamných látkach v článku 1 písm. i) za „pestovanie“ (t. j. taktiež nie za „výrobu“) s tým, že pestovaním označuje pestovanie rastliny konope. K uvedenému možno dodať, že zákon o omamných látkach označuje v § 2 ods. 4 zužitkovanie konopy za „spracovanie“, teda rovnako nejde o „výrobu“.
Vzhľadom na uvedené možno preto uzatvoriť, že pokiaľ je rastlina konope sama osebe omamnou látkou (zaradená do zoznamu omamných látok), potom jej spracovanie (napríklad vysušenie) predstavuje len konzerváciu omamnej látky. Uvedené znamená, že na proces spracovania, či produkcie marihuany (napríklad usušenia listov konope) je potrebné nazerať ako na spôsob uchovávania, respektíve konzervácie vyprodukovanej rastliny v sušenej forme pre jej neskoršie použitie. Preto nemôže byť tento proces (t. j. pestovanie rastliny konope od sadenice cez jej rôzne vývojové štádiá až po jej zber a spracovanie do podoby vhodnej pre konzumáciu) považovaný za „výrobu“ omamnej látky. Nejde totiž o výrobu inej omamnej látky, ale ide stále o tú istú omamnú látku, ktorá má len inú formu (mení sa forma čerstvej, živej rastliny konope na formu sušenú, pričom živá forma vždy tej čerstvej predchádza a bez nej by nebola možná). Rovnako tak konopná živica (hašiš) je prirodzene obsiahnutá v rastline konope a preto aj jej extrahovanie je len spôsob uchovávania látok v nej obsiahnutých pre ďalšie použitie po skončení prirodzeného vegetačného cyklu rastliny.
Alebo povedané inak, na začiatku procesu (živá rastlina konope pred zberom) ako aj na jeho konci (spracovaná rastlina konope vo forme marihuany, či hašišu spôsobilých na konzumáciu) ide stále o tú istú omamnú látku, t. j. ide stále o rastlinu konope a živicu z nej, ktorá zároveň obsahuje aj psychotropnú látku THC ako účinnú látku. Nejde tu teda o vznik novej (inej) omamnej látky, čo je základom pojmu „výroba“ omamnej látky. Vyrábať marihuanu z marihuany teda nie je možné.
Z uvedeného dôvodu sa preto nemožno stotožniť s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR uvedeného v bode A návrhu stanoviska, že pestovanie 598 kusov zelených rastlín konope a súčasne držba 2,212 kg sadeníc tejto rastliny možno považovať aj za „výrobu“ omamnej látky v zmysle § 172 ods. 1 písm. a) Tr. zák. Táto právna kvalifikácia nebude vôbec použiteľná pri pestovaní a spracovávaní rastliny konope.
Rovnako tak sa nemožno stotožniť ani s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR uvedeného pod bodom B návrhu stanoviska, ktorý považoval živé rastliny rodu konope (na koreni) za predmet určený na výrobu omamnej látky v zmysle trestného činu podľa § 173 ods. 1 Tr. zák. Vzhľadom k tomu, že spracovanie rastliny konope nie je možné považovať za „výrobu marihuany z marihuany“, potom nie je možné ani živú rastlinu konope považovať za predmet učený na výrobu marihuany. Použitie právnej kvalifikácie v zmysle § 173 Tr. zák. teda v takýchto prípadoch neprichádza vôbec do úvahy.
Pokiaľ ide o definovanie pojmu „omamná látka“, tak sa nemožno stotožniť s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR uvedeného pod bodom A návrhu stanoviska, že postačí len to, ak je niektorá látka zaradená do zoznamu omamných látok v zmysle zákona o omamných látkach. Pojem „omamná látka“ je nutné, na účely Trestného zákona, definovať v spojitosti s ustanovením § 130 ods. 5 Tr. zák. tak, že musí ísť o látku, ktorá je spôsobilá nepriaznivo ovplyvniť psychiku človeka alebo jeho ovládacie alebo rozpoznávacie schopnosti. Napokon, aj ustanovenie § 2 ods. 1 zákona o omamných látkach definuje omamné látky ako látky vyvolávajúce návyk a psychickú a fyzickú závislosť ľudí charakterizovanú zmenami správania sa so závažnými zdravotnými a psychosociálnymi následkami. Z uvedeného vyplýva, že na označenie určitej látky za omamnú, na účely Trestného zákona, teda netačí len to, že určitá látka, či rastlina je zaradená do zoznamu omamných látok, ale musí spĺňať aj atribúty uvedené v § 130 ods. 5 Tr. zák. Samotná živá rastlina teda nespĺňa podmienku omamnej látky vo vzťahu k jej účinkom, najmä vo vzťahu k obsahu THC.
Pokiaľ ide o marihuanu, tak tá sa nekonzumuje ako živá rastlina „na koreni“ (a celá rastlina ani nie je využiteľná), ale až vtedy, keď sa vysuší, spracuje a napríklad balí do tzv. jointov a fajčením inhaluje. Z uvedeného je zrejmé, že sadenice (ktoré majú často len minimálne množstvo účinnej látky THC, prípadne žiadne), či ostatné živé rastliny konope (ktoré sú často v takom štádiu vývoja, že nie sú ešte vhodné na zber a spracovanie) v rôznom stupni vývoja nespĺňajú podmienku stanovenú ustanovením § 130 ods. 5 Tr. zák. a § 2 ods. 1 zákona o omamných látkach, ktoré vyžadujú, aby omamné látky mohli nepriaznivo ovplyvniť psychiku človeka, či vyvolať jeho závislosť na takejto látke. Tieto atribúty spĺňa rastlina rodu konope v podstate až v prípade, keď sa spracuje a upraví do podoby vhodnej na konzumáciu.
Vzhľadom na uvedené je potrebné konanie páchateľa, ktorý má neoprávnene v držbe živé rastliny konope „na koreni“ (prípadne aj rôzne množstvá sadeníc rastliny konope) považovať za konanie, ktoré bezprostredne smeruje k neoprávnenému zadovažovaniu a prechovávaniu marihuany. Ide preto o pokus zločinu podľa § 14 ods. 1 k § 172 ods. 1 písm. c), písm. d) Tr. zák., nakoľko páchateľ už drží rastliny, ktoré sú formálne zaradené do zoznamu omamných látok, avšak sú ešte v takej forme, že zatiaľ nie sú spôsobilé ovplyvniť psychiku človeka. Nemožno preto hovoriť o dokonanom zločine, avšak konanie páchateľa smeruje k tomu, aby v určitom štádiu ich vývoja marihuanu spracoval do formy umožňujúcej jej tradičnú konzumáciu . Podľa množstva zaistených živých rastlín konope nie je možné vylúčiť ani právnu kvalifikáciu ako pokus prečinu podľa § 171 ods. 1 Tr. zák., prípadne podľa § 171 ods. 2 Tr. zák. (t. j. nemusí ísť vždy, za každých okolností, o spáchanie zločinu podľa § 172 Tr. zák.).
V prípadoch v ktorých sa páchateľ zaoberá celým procesom pestovania a spracovávania rastliny konope (t. j. sú mu zaistené napríklad sadenice, potom aj živé rastliny v rôznom štádiu vývoja ako aj spracované rastliny, ktoré sú napríklad vysušené, prípadne už aj balené) je nutné považovať takéto konanie za jedno (jednotné) konanie páchateľa, ktoré síce pozostáva z viacerých čiastkových činov, či konaní (sadenie, pestovanie, sušenie, spracovávanie a podobne), avšak smeruje k jednému následku a tým je spracovanie rastliny konope v podobe, ktorá umožní jej konzumáciu. V takýchto prípadoch pôjde o jeden skutok právne kvalifikovaný ako zločin podľa § 172 ods. 1 písm. c), písm. d) Tr. zák. čiastočne dokonaný (ohľadne už spracovanej marihuany) a čiastočne v štádiu pokusu (ohľadne živých rastlín konope).
B/ rozsah činu pri trestnom čine podľa § 172 Tr. zák. pri živých rastlinách marihuany (rastliny na koreni).
V rozhodnutí Najvyššieho súdu SR uvedeného pod bodom A návrhu stanoviska sa vychádza z judikatúry (Tpj 37/2014), že kvalifikácia rozsahu činu pri trestnom čine podľa § 172 Tr. zák. zodpovedá hodnote drogy pri predaji koncovým užívateľom (konzumentom), pričom nemožno zohľadniť nižšiu cenu pri prvotnom zadovážení drogy od jej výrobcu sprostredkovateľským medzičlánkom oproti jej nárastu až po cenové maximum pri finálnej dodávke konzumentovi.
Tento právny názor nezodpovedá zneniu základnej skutkovej podstate trestného činu podľa § 172 ods. 1 Tr. zák. Ak Najvyšší súd SR v predmetnom rozhodnutí vychádza pri určovaní rozsahu činu z hodnoty drogy pri predaji koncovým užívateľom (konzumentom), tak je potrebné uviesť, že pojem „predaj“ zahŕňa situáciu, keď predávajúci už omamnú alebo psychotropnú látku odovzdal kupujúcemu za dohodnutú peňažnú hodnotu. To vyplýva z použitia slovesa „predá“ v znakoch skutkovej podstaty trestného činu podľa § 172 ods. 1 písm. c) Tr. zák., teda na dokonanie tohto trestného činu je nevyhnutným preukázať že už skutočne k predaju medzi predávajúcim a kupujúcim došlo (tento záver musí nepochybne vyplynúť z vykonaného dokazovania). V zmysle základnej skutkovej podstaty predmetného trestného činu nemusí ísť pritom o konečný predaj cieľovému užívateľovi, ale napríklad môže ísť o predaj medzi výrobcom a dílerom alebo medzi dílerom a distribútorom (primerane rozsudok Najvyššieho súdu SR z 12.02.1998 sp. zn. 2To 72/1997).
Z uvedenej definície pojmu predaj možno vyvodiť, že predajom sa nemyslí len koncový predaj konzumentom, ale pojem predaj zahŕňa akýkoľvek prevod držanej omamnej látky na inú osobu za odplatu a to v akomkoľvek množstve, pričom z hľadiska pojmu predaj je bez významu, či ide o predaj omamnej látky jednej osobe (napríklad prevod omamnej látky z výrobcu na distribútora) alebo ide o konečný predaj konzumentom.
Ak teda rozhodnutie Najvyššieho súdu SR uvedené v bode A návrhu stanoviska vychádza z toho, že kvalifikácia rozsahu trestného činu podľa § 172 Tr. zák. zodpovedá hodnote drogy pri predaji koncovým užívateľom (konzumentom), tak tento názor nemá oporu v znení základnej skutkovej podstaty trestného činu podľa § 172 ods. 1 Tr. zák. Základná skutková podstata trestného činu podľa § 172 Tr. zák. totiž postihuje akýkoľvek „predaj omamných, či psychotropných látok“ a nie len „predaj omamných, či psychotropných látok koncovým užívateľom“ (z hľadiska formálneho teda pojem predaj nie je vymedzený v tejto skutkovej podstate ako predaj koncovým užívateľom).
Z uvedeného vyplýva, že rozsah činu, pri predaji, je možné odvodzovať, podľa okolností konkrétneho prípadu, aj od hodnoty drogy realizovanej napríklad medzi výrobcom (či pestovateľom) a distribútorom, nakoľko následný predaj drog distribútorom koncovým užívateľom už nemusí byť pokrytý zavinením výrobcu. Výrobca už finančné prostriedky za predaj drogy utŕžil a z jeho pohľadu nemusí byť podstatné či, kedy, kde a za akú hodnotu boli následne drogy predané koncovým užívateľom.
Ak Najvyšší súd SR v rozhodnutí uvedenom pod bodom A návrhu stanoviska odôvodňuje svoj názor tým, že majetkový prospech, pri trestnom čine podľa § 172 Tr. zák., je v konečnom dôsledku nedosiahnuteľný bez fyzickej aplikácie dotknutej látky jej koncovými užívateľmi, tak s týmto názorom sa možno stotožniť, avšak ani tento názor nevylučuje obchodovanie s drogami medzi výrobcom a distribútorom, či výrobcom a sprostredkovateľom, respektíve dílerom, ktoré je spravidla založené na obchodovaní s väčším množstvom drogy, či nespracovanej drogy, ktorá ešte nie je vhodná na predaj koncovým užívateľom (napríklad predaj čistej drogy ďalšiemu spracovateľovi, ktorý ju až následne riedi, prípadne predaj živých vypestovaných rastlín marihuany spracovateľovi, ktorý ich až následne spracováva sušením a podobne). Takýto predaj sa preto spravidla odlišuje od predaja drogy koncovým užívateľom a to nielen v množstvách a kvalite predávanej drogy, ale aj v cenovom vyjadrení (to napokon vyplýva aj z odôvodnenia citovaného rozhodnutia, v ktorom sa pracovník NPJ vyjadril, že hodnota drogy určená podľa dávok je iná, než hodnota drogy, ktorá sa predáva v iných množstvách).
V tomto smere je nutné uviesť, že predaj akéhokoľvek výrobku a získanie majetkového prospechu s obchodovania s ním (a to sa týka aj legálneho trhu) je závislý na jeho predaji koncovým užívateľom (spotrebiteľom), avšak zároveň taktiež platí, že cena (hodnota) výrobku v jednotlivých článkoch výroby, či distribúcie postupne narastá a maximum dosiahne práve pri predaji koncovým spotrebiteľom, či konzumentom. Cena (hodnota) výrobku sa teda medzi jednotlivými článkami výrobného, či distribučného reťazca mení (výrobca spravidla vždy predáva väčšie množstvo výrobkov do distribúcie, respektíve predáva vstupné komponenty ďalšej osobe, ktorá až následne zabezpečí finálnu podobu výrobku, pričom cena - hodnota medzi týmito medzičlánkami je tu vždy nižšia v porovnaní s konečnou cenou určenou pre nákup spotrebiteľom).
Výrobca (či pestovateľ) pritom spravidla nemá vedomosť o tom, kde a za akú cenu sa jeho výrobok (prípadne už aj spracovaný do finálneho produktu) bude predávať koncovým užívateľom (konzumentom), nakoľko výrobca (pestovateľ) má spravidla určené ceny, za ktoré predáva svoje výrobky inej osobe (distribútorovi, sprostredkovateľovi, dovozcovi a podobne), ktorá ich následne predáva, či dodáva konečným užívateľom (majetkový prospech výrobcu, dovozcu, či sprostredkovateľa preto často vôbec nesúvisí s cenou, za ktorú je produkt predávaný koncovým užívateľom, pretože produkt je právaný predajcom koncovým užívateľom na jeho vlastné nebezpečenstvo a prípadný zisk alebo strata predajcu preto nemusia mať žiadny dopad na majetkový prospech výrobcu, či sprostredkovateľa, ktorým už bola cena za ich výrobky, či služby uhradená). Tieto zákonitosti trhu platia spravidla aj pri tzv. čiernom trhu, teda aj pri obchodovaní s drogami.
Tu je nevyhnutné uviesť, že základná skutková podstata trestného činu podľa § 172 ods. 1 Tr. zák. je úmyselným trestným činom, teda úmyselným zavinením musia byť zahrnuté všetky zákonné znaky tejto základnej skutkovej podstaty. V tejto súvislosti je potrebné dodať, že výrobca (pestovateľ) drog často nemá vedomosť kde sa následne ním vyrobené, či vypestované drogy budú predávať. To platí najmä v prípadoch, keď vyrobené, či vypestované drogy sa následne distribuujú v rôznych štátoch Európy. Výrobca (pestovateľ) pritom predáva väčšie množstvá drog za tzv. nákupné (či výkupné) ceny, teda jeho majetkovým prospechom je práve hodnota – cena takto predanej drogy. Výrobca už následne ani nemá vedomosť kde (v ktorom štáte, či na ktorom mieste) sa následne drogy spracovávajú, či predávajú koncovým užívateľom a preto ani nemá vedomosť aké sú ceny drog (či obvykle jednorazové dávky) v iných krajinách, či na iných miestach v štáte, kde drogu vyrobil. Z hľadiska jeho majetkového prospechu je preto bezvýznamné, kde a či vôbec sa vyrobené, prípadne aj následne spracované drogy predajú koncovým užívateľom, pretože on už finančné prostriedky za výrobu drog utŕžil. Rozsahom činu pri výrobcovi (pestovateľovi) drog je preto spravidla hodnota drogy, ktorú ďalej predal posudzovaná podľa jej množstva a kvality, nakoľko takýto rozsah činu je pokrytý jeho zavinením.
Uvedené závery sú primerane aplikovateľné aj napríklad pri kuriéroch (dovozcoch, prepravcoch, či vývozcoch drog), ktorí drogy prevážajú za províziu, pričom ich majetkovým prospechom je odmena za poskytnutie služby (prepravu drogy), pričom rozsah činu sa v tomto prípade bude vyvodzovať z hodnoty – ceny celkového množstva drogy, ktorú prevážal (rovnako tak kuriér nemá spravidla vedomosť kde a za akú konkrétnu cenu za budú drogy ďalej distribuovať konečným užívateľom). Z uvedeného príkladu vyplýva, že majetkový prospech (ktorý plynie páchateľovi s nakladaním s drogou) nie je možné vždy stotožňovať s rozsahom činu ako kvalifikačným momentom pri trestnom čine podľa § 172 Tr. zák. ako to urobil Najvyšší súd SR v rozhodnutí uvedenom pod bodom A návrhu stanoviska.
Právnu argumentáciu uvedenú v rozhodnutí pod bodom A návrhu stanoviska je preto možné použiť len v prípadoch, v ktorých bude na podklade vykonaného dokazovania nepochybne (bez rozumných pochybností) preukázané, že napríklad výrobca drog bol následne aj ich distribútorom (predajcom) medzi užívateľov, respektíve, že drogy predával prostredníctvom iných osôb (dílerov), prípadne, že jeho odmena závisela až od následného predaja drog koncovým užívateľom (teda napríklad, že díler vyplácal výrobcu až z finančných prostriedkov skutočne získaných za predaj drog konečných užívateľom).
V ostatných prípadoch je nutné pri rozsahu činu pri trestnom čine podľa § 172 Tr. zák. vychádzať z celkovej hodnoty zaistenej (vyrobenej, či vypestovanej) drogy, pričom hodnotu (cenu) drogy je nutné stanoviť v závislosti od miesta, kde bola zaistená. Ak sa napríklad zaistilo kilo vysušenej marihuany, bude preto jeho hodnotou cena za kilo marihuany v mieste, kde bolo zaistené a v čase, kedy bolo zaistené a nie hodnota kila marihuany spočívajúca v celkovej hodnote obvykle jednorazových dávok drogy, ktoré by sa dali z kila marihuany pripraviť. Napokon, pojem obvykle jednorazovej dávky drogy (§ 135 Tr. zák.) je súčasťou znakov skutkovej podstaty trestného činu podľa § 171 Tr. zák. a nie aj trestného činu podľa § 172 Tr. zák. Preto ani z toho pohľadu nie je žiadny zákonný dôvod povinne vychádzať pri stanovovaní rozsahu činu z počtu obvykle jednorazových dávok drogy a nie z celkového množstva zaistenej drogy.
Pokiaľ ide o zaistené živé rastliny (rastliny na koreni) tak je možné do celkovej hodnoty zaistenej drogy (na účely zistenia rozsahu činu) zahrnúť len tie, ktoré boli v takom stave vypestovania, že už umožňovali ich zber, sušenie a následné spracovávanie (pri týchto rastlinách je už zrejmá ich hmotnosť a následne možno zistiť aj koncentráciu účinnej látky). Vzhľadom k tomu možno následnú hmotnosť takýchto už vypestovaných a následne vysušených a spracovaných rastlín zahrnúť do celkovej hmotnosti zaistenej omamnej látky. Pokiaľ však ide o živé rastliny, ktoré ešte nie sú v takom stave vývoja, ktorý by umožňoval ich zber a spracovávanie (napríklad sadenice a podobne), tak tu je nevyhnuté vychádzať z toho, že ešte nie je možné určiť ich celkovú výdatnosť (z hľadiska hmotnosti) a ani konečnú koncentráciu účinnej látky THC, preto do rozsahu činu možno zahrnúť len hodnotu živej rastliny, ak by bolo dokazovaním preukázané, že aj živá rastlina marihuany (napríklad sadenica, či rastlina len vo vývoji) má konkrétnu hodnotu (cenu).
K metodike stanovenia pojmu „obvykle jednorazová dávka drogy“ pri rastline konope.
V prvom rade je nutné uviesť, že pojem „obvykle jednorazová dávka drogy“ je pojmom právnym (rovnako ako napríklad pojem nepríčetnosť, či ťažká ujma na zdraví) a preto KEÚ PZ Bratislava nie je oprávnený rozhodovať o tom čo sa považuje za obvykle jednorazovú dávku konkrétnej drogy a ani stanovovať jej množstvo. Záver o obvykle jednorazovej dávke drogy môže stanoviť výlučne len orgán činný v trestnom konaní (pokiaľ ide o prípravné konanie) alebo súd (pokiaľ ide o konanie pred súdom). Znalecký posudok KEU PZ Bratislava je podkladom na riešenie odbornej otázky spočívajúcej len v tom, aký materiál bol znaleckému ústavu predložený a v akom množstve, či je predložený materiál omamnou, respektíve psychotropnou látkou a či množstvo účinnej (psychoaktívnej) látky v nej je spôsobilé ovplyvniť psychiku konzumenta. Vzhľadom k uvedenému nemožno akceptovať skutočnosť, že je podstatným čo za obvykle jednorazovú dávku drogy považuje KEÚ PZ. Ak by sa prijal takýto názor, znamenalo by to, že o podstatných právnych otázkach týkajúcich sa znakov základnej skutkovej podstaty trestného činu by rozhodoval znalec a nie orgán činný v trestnom konaní, či súd. Takýto výklad je neprijateľný
Pojem „obvykle jednorazovej dávky“ sa v súdnej praxi odvodzuje, pri jednotlivých druhoch drog, od jej hmotnosti. Pojem omamná látka, či psychotropná látka, v spojení s termínom obvykle jednorazová dávka, sú znakmi objektívnej stránky trestného činu podľa § 171 Tr. zák. a práve preto sa obvykle jednorazová dávka definuje prostredníctvom hmotnostného kritéria (ako základného kritéria), nakoľko v ňom sa zároveň spája objektívne aj subjektívne hľadisko, teda zavinenie páchateľa (napríklad páchateľ, ktorý kupuje drogy má záujem spravidla o určité množstvo drogy a množstvo, ktoré kupuje je pokryté jeho zavinením, taktiež páchateľ, ktorý drogy prechováva má určitú vedomosť o ich množstve, t. j. aké veľké množstvo drogy má u seba a táto okolnosť je pokrytá jeho zavinením).
Hmotnostné kritérium je preto prvoradé kritérium a to bez ohľadu na to ako a či budú v konkrétnom prípade drogy páchateľom rozdelené na jednotlivé dávky. Ako ďalšie kritérium slúži množstvo účinnej látky v zaistenej droge, pretože toto kritérium má význam z hľadiska ustanovenia § 130 ods. 5 Tr. zák., nakoľko ak zaistená droga nemá požadovanú kvalitu (množstvo účinnej látky) nejde už o látku schopnú nepriaznivo ovplyvniť psychiku človeka a nejde teda už o návykovú látku. Vzhľadom na uvedené, je vždy nevyhnutné skúmať aj množstvo účinnej látky v zaistenej droge. Toto kritérium má pritom význam len z hľadiska objektívnej stránky trestného činu, pretože množstvo účinnej látky v droge nie je spravidla zahrnuté zavinením páchateľa, pretože sa dá určiť len v laboratórnych podmienkach (napríklad skúmanie znalcom) a väčšina páchateľov vie len to, o aký druh drogy ide a v akom množstve sa predáva, či kupuje alebo prechováva a to bez toho, že by poznali presné zloženie drogy z hľadiska účinnej látky.
Spojenie hmotnostného kritéria (celková hmotnosť látky) a kritéria množstva účinnej látky je nutné aplikovať aj na rastliny rodu Cannabis – konope. Pri rastlinách rodu Cannabis - konope sa v súdnej praxi vychádza primárne z hmotnostného kritéria a skúmanie obsahu THC v nej (ako účinnej látky a to v percentách hmotnostných) má význam len pre zistenie, či skutočne ide o omamnú látku v zmysle § 130 ods. 5 Tr. zák., nakoľko ak by zaistená látka nedosahovala aspoň minimálne množstvo THC schopné ovplyvniť psychiku človeka, nešlo by o návykovú látku a nebol by naplnený príslušný znak objektívnej stránky skutkovej podstaty. Z uvedeného vyplýva aj to, že prechovávanie rastlín rodu Cannabis – konopa nie je trestné v prípadoch, ak neobsahuje zodpovedajúce množstvo účinnej látky THC, pretože nejde o omamnú látku a rovnako tak nie je trestné v prípadoch, ak síce obsahuje dostatočné množstvo účinnej látky THC, avšak nedosahuje hmotnosť, ktorú by bolo možné považovať za obvykle jednorazovú dávku.
Pokiaľ ide o hmotnostné kritérium tak súdna prax vychádza z toho, že obvykle jednorazovú dávku marihuany je potrebné stanovovať v závislosti od hmotnosti zaisteného sušeného materiálu marihuany, pričom pri zohľadnení tohto hmotnostného kritéria, t. j. metodiky výpočtu vychádzajúcej z hmotnostnej dávky marihuany, sa za obvykle jednorazovú dávku považuje množstvo zodpovedajúce 500 mg (0,5 g) vysušenej marihuany (tento záver vyplýva napríklad aj z rozhodovacej činnosti Krajského súdu v Bratislave sp. zn. 4To 127/2011). Súdna prax vychádza z toho, že pojem obvykle jednorazovej dávky drogy musí byť hmotnostne vymedzený, teda musí byť stanovená určitá konkrétna hmotnosť danej drogy, ktorú je možné považovať za obvykle jednorazovú dávku drogy, a to aj z toho dôvodu, aby sa stanovila hmotnostná hranica pojmu obvykle jednorazová dávka drogy od ktorej by sa následne mohol odvíjať násobok obvykle jednorazovej dávky drogy v zmysle § 135 Tr. zák. Táto hmotnostná hranica je podstatná aj z dôvodu, aby bolo možné hmotnostne odlíšiť jednu jednorazovú dávku od zbytkového množstva drogy. Trestným činom nie je totiž konzumácia drog, ale ich prechovávanie a to nie prechovávanie drogy v akomkoľvek množstve, ale len v množstve, ktoré dosahuje minimálne hmotnostnú hranicu obvykle jednorazovej dávky drogy. Kritérium obvykle jednorazovej dávky drogy preto slúži aj ako hranica vyvodzovania trestnej zodpovednosti, keď množstvo drogy nedosahujúce množstvo obvykle jednorazovej dávky drogy nie je trestnoprávne sankcionované.
Vzhľadom k tomu, že Trestný zákon neurčuje pri jednotlivých druhoch drog čo rozumie pod obvykle jednorazovou dávkou drogy, bolo nevyhnuté, aby bol tento právny pojem definovaný súdnou praxou. Pri marihuane sa teda vychádza z priemernej hmotnosti tabakovej cigarety (0,5g), pričom množstvá nedosahujúce túto hmotnosť sa považujú za zbytkové množstvá drogy (či stopové množstvá drogy), ktoré nie sú predmetom trestnoprávneho postihu.
Z hľadiska účinnej látky THC je nutné vychádzať z toho, že príliš nízke množstvo THC spôsobuje, že rastlina konope nie je spôsobilá nepriaznivo ovplyvniť psychiku človeka a teda nejde o omamnú látku v zmysle Trestného zákona. V tomto smere je zo súdnej praxe ako aj odbornej literatúry zrejmé, že množstvo účinnej látky THC vo výške 2 % hmotnostných a nižšie nie je schopné ovplyvniť psychiku ani priemerného konzumenta a preto napríklad prechovávanie, či zadováženie takejto marihuany (s účinnou látkou THC na úrovni 2% hmotnostných a nižšie) nie je trestné, pretože tu nejde o omamnú látku (primerane možno poukázať na rozhodnutie Najvyššieho súdu SR sp. zn. 5 Tz 11/2004 zo dňa 20.05.2004, ktorý zhodný záver vyvodil ohľadne marihuany s účinnou látkou nižšou ako 1% hmotnostných).
Možno urobiť záver, že na to, aby išlo o obvykle jednorazovú dávku marihuany musí ísť o také množstvo marihuany, ktoré dosahuje minimálne 0,5 g (z hľadiska hmotnosti) a viac ako 2% účinnej látky THC (z hľadiska množstva účinnej látky. Z hľadiska trestného práva ako prostriedku ultima ratio by bolo možné túto percentuálnu hranicu THC stanoviť aj vyššie, napríklad na úrovni 3% a vyššie, čo by zodpovedalo tomu, že držba nekvalitnej marihuany by nemala byť buď vôbec sankcionovaná, respektíve iba ako priestupok.).
Pojem „obvykle jednorazová dávka drogy“ je pritom potrebné vykladať ako objektívne kritérium, t. j. je bez významu, či páchateľom je konzument drog ako aj to v akom štádiu závislosti od drog sa nachádza a akú veľkú dávku drogy považuje subjektívne (pre seba) za jednu dávku drogy. V tomto smere sa možno stotožniť s uznesením Najvyššieho súdu SR sp. zn. 2 Tdo 56/2014 zo dňa 16.12.2014, ktorý uviedol, že obvykle jednorazovou dávkou sa rozumie dávka omamnej alebo psychotropnej látky, ktorá sa bežne u väčšiny užívateľov konzumuje pri jednom použití a takto vyjadruje konzumný priemer.
Len pre úplnosť možno dodať, že tzv. objektívne kritérium sa využíva bežne aj pri iných trestných činoch. Napríklad pri trestnom čine ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Tr. zák. súdna prax dlhodobo vychádza z objektívneho kritéria, teda z toho, že stav vylučujúci spôsobilosť je pri alkohole na úrovni 1 promile a viac. Toto kritérium sa pritom vykladá jednotne pri všetkých osobách a to bez ohľadu, či niekto subjektívne znesie aj vyššie množstvo alkoholu a necíti sa ovplyvnený alkoholom.
Návrh na zaujatie stanoviska Najvyššieho súdu SR je dostupný TU.
JUDr. Peter Šamko, sudca Krajského súdu v Bratislave
Článok bol pôvodne publikovaný na portáli www.právnelisty.sk
ilustračné foto: pixabay.com