... ehm, sa venujte tvorbe svojho vlastného nascitura, ale pozor, je to v hrubom rozpore so Zákonníkom práce.
Nasciturus je pojem, ktorý je každému právnikovi dobre známy z rímskeho práva – je ním ešte nenarodené, ale už počaté dieťa (slovenský jednoslovný ekvivalent by mohol byť nenarodenec, alebo počatec).
Aj z hľadiska dnešného práva je nasciturus spôsobilý mať práva a povinnosti, za predpokladu, že sa narodí živý.
Prejavuje sa to najmä v dedičskom práve. Niektoré nascitury tak môžu mať sakramentské šťastie v nešťastí – síce sa už svojho predka nedožijú, ak však zanechal majetky, pripíšu si niečo na konto, len čo živé a zdravé vykuknú z maternice.
Potom už len treba mať ďalších osemnásť rokov šťastie na zákonného zástupcu (nie sú zriedkavé prípady, že ten kto spravuje majetok iného, dokáže z neho spraviť majetok svoj).
Na chudobnejšie nascitury myslí zákon o rodine a to prostredníctvom vyživovacej povinnosti (ako hovorí môj priateľ leasing na 23 rokov).
Mám k tomu jeden právnický objav. V právnickej literatúre nie je doteraz opísaný sui generis prechod vyživovacej povinnosti z „veci“ na človeka - na rodiča príchodom nascitura prechádza aj vyživovacia povinnosť, ktorá sa preberá od placenty, maternicového koláčika.
A to jedným z najkrajších gest v ľudskom živote: prestrihnutím pupočnej šnúry.
Právo, politika, spoločnosť
Európska únia má na krku šesťdesiatku. U ľudí je to vek kedy možno, v ideálnom prípade, očakávať prípravu na pokojný a šťastný dôchodok.
Európska únia to do šesťdesiatky dotiahla v celkom slušnej kondícii (dôchodkového veku sa nedožil len jeden člen, aj to dobrovoľne), každému je však jasné, že sa blížia turbulentné časy.
Iba hlúpy človek si môže myslieť, že prosperita našej domoviny nie je existenčne spätá s Európskou úniou – v dobe rôznych dezinformačných a protieurópskych kampaní, by človek očakával, že naši politici v sebe objavia trochu štátnickosti a obyvateľstvu zdôraznia prínos európskych štruktúr (napriek všetkým nedostatkom).
Po rímskom summite sa to, zdá sa, zmenilo, aspoň u jedného z najvvyšších – predseda vlády veľmi jasne pomenoval význam EÚ pre Slovensko, čo hodnotíme vysoko pozitívne.
Vyšlo v Zbierke zákonov
Jeden by sa divil, pre koho tie medzinárodne zmluvy, ktorých je v Zbierke zákonov neúrekom, vlastne sú.
21. marca 2017 58/2017 Z. z.
Oznámenie o Zmluve medzi SR a Spojenými arabskými emirátmi o zamedzení dvojitého zdanenia a zabránení daňovému úniku
21. marca 2017 59/2017 Z. z.
Oznámenie o opatrení o odmeňovaní členov Rady Protimonopolného úradu Slovenskej republiky
22. marca 2017 60/2017 Z. z.
Nariadenie vlády o postupe, rozsahu a náležitostiach poskytovania informácií o návrhu technického predpisu
23. marca 2017 61/2017 Z. z.
Vyhláška o poplatkoch za poskytovanie technickej normy
23. marca 2017 62/2017 Z. z.
Oznámenie o Dohode medzi SR a Vietnamom o spolupráci v oblasti boja proti trestnej činnosti
24. marca 2017 63/2017 Z. z.
Vyhláška o vzore tlačiva daňového a dodatočného daňového priznania k spotrebnej dani z bezdymového tabakového výrobku
24. marca 2017 64/2017 Z. z.
Oznámenie o vydaní zberateľských euromincí s tematikou pamiatkovej rezervácie Levoča a 500. výročia dokončenia hlavného oltára
24. marca 2017 65/2017 Z. z.
Oznámenie o Dohode medzi SR a Maďarskom o vzájomnom zastupovaní vo vízovom konaní
Prečítali sme
- nový člen klubu lexforum sformuloval niekoľko podnetov k registru partnerov verejného sektora: K problematike konečných užívateľov výhod a k postaveniu advokáta ako oprávnenej osoby
- na epravo.sk si môžete prečítať aký je stav legislatívnych zmien slovenskej justície: ZMENY V SLOVENSKEJ JUSTÍCII POSLANCI POSUNULI DO DRUHÉHO ČÍTANIA
Šaňo Bröstl ml.
Ilustračné foto: pixabay.com