... sa zamyliste nad tým, čo vás najviac frustruje a zo svojho života to odpracte...
Dnešný pondelok si priblížime dva filmy, ktoré patria do kategórie vzbura proti systému: Voľný pád (Falling Down) a Ctihodný občan (Law Abiding Citizen).
Vo Voľnom páde sa prelínajú príbehy dvoch vzbúrencov – Williama Fostera (Michael Douglas), ktorého všetko prestalo baviť (počuli ste o „angry white man“?) a rozdá si to s celou spoločnosťou a policajta Martina Prendergasta (Robert Duvall – nikto iný ako consiglieri Tom Hagan z Krstného otca), ktorý sa deň pred odchodom do dôchodku konečne postaví vlastnej manželke.
Ide o vynikajúci pohľad na vyvrcholenie zbierajúcej sa nespokojnosti jednotlivca a scény postupného pustošenia rôznych absurdít veľkomestského života Williamom Fosterom majú svoje čaro aj keď ich vidíte desiatykrát.
Voľný pád prináša veľa myšlienok na rôznych úrovniach (frustrácia jednotlivca v dnešnej spoločnosti, nezmyselné pravidlá a podobne).
Mimoriadne poučný je film vo vzťahu ku golfu, činnosti (športu?!), v ktorej mnohí kolegovia nachádzajú útočisko možno aj pred návalmi frustrácie.
Kultovú scénu z golfového ihriska si môžete pozrieť anglicky TU alebo po česky TU (dabing je veľmi vydarený), vyplýva z nej napríklad toto:
- tabule o zákaze vstupu sú len zdrap kovu,
- reči o vlastníctve, užívacích práva a čomkoľvek podobnom sú úplne bezbranné zoči – voči strelnej zbrani,
- tabletky na srdce si noste vždy pri sebe,
- a nezabudnuteľná hláška aj na margo golfového dress codu: „A teď asi umřete v tyhle přiblblý čapce.“
A ešte jeden bonus pre fanúšikov heavymetalu - film sa stal predlohou pre známu skladbu Man On The Edge od Iron Maidenu.
Oveľa vyšší level útoku na establišment sa udeje v Ctihodnom občanovi – Clyde Shelton (Gerard Butler), frustrovaný z výsledku americkej obdoby (presnejšie predlohy) našej dohody o vine o treste sofistikovane zúčtuje s celým justičným systémom.
Ak ste film nevideli, možno vás navnadí táto scéna zo súdnej siene; celkovo film pôsobí (pochopiteľne) menej autentickým dojmom ako Voľný pád, je však nemenej pútavý a strhujúci a núti položiť si otázku toho či a ako vziať spravodlivosť do vlastných rúk.
Tešme sa, že obdobná nespokojnosť sa na Slovensku prejavuje maximálne planými bombovými oznámeniami.
Vyšlo v Zbierke zákonov
4. júla 2017 175/2017 Z. z.
Vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky, ktorou sa mení a dopĺňa vyhláška Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 538/2011 Z. z. o povolených denaturačných prostriedkoch, ich ustanovených množstvách na denaturáciu liehu, o požiadavkách na denaturáciu liehu a manipuláciu s denaturovaným liehom, o požiadavkách na jeho vlastnosti a o určenom účele použitia denaturovaného liehu
4. júla 2017 176/2017 Z. z.
Novela zákona o vnútrozemskej plavbe
4. júla 2017 177/2017 Z. z.
Novela zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve
4. júla 2017 178/2017 Z. z.
Novela zákona o výchove a vzdelávaní (školský zákon)
6. júla 2017 179/2017 Z. z.
Novela zákona o pobyte cudzincov
6. júla 2017 180/2017 Z. z.
Novela zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice
Prečítali sme
Vidno, že začína uhorková sezóna – veľmi kritický článok k zmenám Exekučného poriadku prinieslo najpravo.sk: Vymožiteľnosť práva de lege ferenda očami exekútora II
Šaňo Bröstl ml.
Ilustračné foto: pixabay.com