... si dajte cumlík, plienky, perinku a poproste niektorého z kolegov, nech vás uloží do kočíka. Späť do detstva!
Milou súčasťou výkonu rodičovských práv a povinností môže byť rozhodovanie o tom, či má bábätko dostať cumlík.
Mám v tejto otázke úplne jasno - nemalá časť rodičov a hlavne mamiek ma za nasledujúce riadky uvrhne do zatratenia.
Cumlík si ľudstvo vymyslelo ako náhradu za ženský prsník – v stredoveku nejaká unavená a netrpezlivá matka s ožužlanými bradavkami, strčila svojmu bábätku do úst kus látky (hlúpy nápad sa medzi ľuďmi vždy rýchlo rozšíri) a s príchodom priemyselnej revolúcie boli vymyslené dnešné gumové lízanky.
Keďže je všeobecnou zákonitosťou, že prirodzené, je vždy lepšie ako umelé, už tým je povedané, prečo je potrebné cumlík spochybňovať.
Hoci neviem čo hovoria vedecké výskumy, mám tiež podozrenie, že cumlík môže viesť k tomu, že bábätká začínajú rozprávať neskôr – je to logické, pretože cumlík pôsobí ako zátka na detských ústočkach brániaca prenikaniu zvukov z malého hrdielka.
Úplne najviac ma na cumlíku zlostí to, že deťom kradne úsmev, najkrajšiu pozitívnu reakciu každého, kto nevie rozprávať.
Priaznivcom môjho pohľadu v prípade, že ho voči druhému rodičovi nepresadia, neostáva nič iné, len sa obrátiť na súd... Ale vážne, radšej potajme drobca učte cumlík vypľúvať.
Na wikipedii (z ktorej je väčšina vyššie uvedených informácií) nájdete zmienku aj o pozitívnych účinkoch cumlíka – podľa niektorých názorov znižuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa a hlavne všetci vieme, že má blahodarné účinky na nervové sústavy oboch rodičov.
A tiež sa tam môžete dčítať o autonepiofilii alebo „adult baby syndróme“ - to je hlavne pre tých, u ktorých predstava podľa prvej vety dnešného príspevku vyvolala slastné pocity.
Právo, spoločnosť a politika
Nové procesné kódexy neobsahujú povinné vyhotovovanie zápisníc z pojednávaní.
Možno to už bola predpríprava na to, že raz sa slovenské pojednávačky dočkajú softwaru, ktorý dokáže stopercentne urobiť zo zaznamenaného ľudského hlasu textový prepis.
Netuším, či už takéto niečo existuje, sporadicky však možno zachytiť informáciu, že na Slovensku sa niečo také vyvíja v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied.
Keďže sme na Slovensku chvíľu to ešte potrvá... slovenčina určite nie je jazykom, ktorý sa dá takto ľahko spracovať a hlavne nebude možné takýto soft preberať cez licenciu z vonku (bude ho niekto vyvíjať pre právnickú slovenčinu?).
Vyšlo v Zbierke zákonov
Publikované boli prvé (mikro) novely procesných kódexov:
20. apríl 2017 84/2017 Z. z.
Ústavný zákon o súhlase so zmenami štátnej hranice medzi Slovenskou republikou a Maďarskom
20. apríl 2017 85/2017 Z. z.
Novela zákona o sociálnom poistení
20. apríl 2017 86/2017 Z. z.
Novela zákona o rodičovskom príspevku
20. apríl 2017 87/2017 Z. z.
Novela Civilného sporového poriadku
20. apríl 2017 88/2017 Z. z.
Novela Správneho súdneho poriadku
20. apríl 2017 89/2017 Z. z.
Oznámenie o uložení kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a dodatkov ku kolektívnym zmluvám
21. apríl 2017 90/2017 Z. z.
Novela zákona o odpadoch
21. apríl 2017 91/2017 Z. z.
Rozhodnutie o vyhlásení nových volieb do orgánov samosprávy obcí
Prečítali sme
- informácia z prvého zasadnutia veľkého senátu NS SR na najpravo.sk: Prvé zasadnutie veľkého senátu občianskoprávneho senátu NS SR
- Milan Hlušák na lexforum.sk pripomenul jeden z najsmutnejších právnych predpisov našich dejín:Vládne nariadenie č. 63/1939 Sl. z. o vymedzení pojmu žida
Šaňo Bröstl ml.
Ilustračné foto: pixabay.com