Občiansky súdny poriadok upravoval poriadkovú pokutu v § 53 – okrem predpokladov pre jej uloženie (veľmi podobné ako dnes) poznal aj možnosť jej odpustenia (§ 53 odsek 4).
Kým vás nepostretne osud uloženia tohto poriadkového opatrenia podľa nových kódexov, pravdepodobne by vás nenapadlo, že inštitút odpustenia poriadkovej pokuty ani v jednom z nich nenájdete.
Nejde však o žiadne nedopatrenie – dôvodová správa prezrádza, že: „Odpustenie lehoty sa vypustilo z dôvodu, že sa tým míňa výchovný účinok uloženého poriadkového opatrenia. Kto raz poruší povinnosť, mal by byť sankcionovaný. Odstraňuje sa disproporcia doterajšej právnej úpravy spočívajúca v diferenciácii zaplatenej a nezaplatenej pokuty.“
Občiansky súdny poriadok súčasne proti uzneseniu o poriadkovej pokute pripúšťal odvolanie (§ 202 odsek 3 OSP), čiže ak mal adresát pokuty pocit, že neboli splnené podmienky pre je uloženie, mohol podať odvolanie (o ktorom mohol prvostupňový súd rozhodnúť aj autoremedúrou podľa § 210a OSP) a aj v prípade, ak odvolanie nebolo podané alebo bolo neúspešné mohol požiadať o jej odpustenie – podstatou odpustenia je skôr to, že uloženie pokuty nespochybňujete, ale zdvorilo prosíte o jej odpustenie.
Dnešné kódexy však neprípušťajú ani odvolanie (§ 357 CSP) a ako sme už uviedli ani odpustenie – do pozornosti dávame rozbor Edmunda Horvátha (TU) k tomu, že odpustenie poriadkovej pokuty nie je možné odvodiť z princípov na ktorých CSP stojí.
Ako sa proti poriadkovej pokute brániť, ak je uložená v rozpore s jej zákonnými predpokladmi?
Netreba veľa rozmýšľať a vylučovacou metódou je možné dospieť k záveru, že ostáva ústavná sťažnosť a dovolanie generálneho prokurátora (čo bude asi dosť zložité).
Nevedno, či aj vypustenie opravného prostriedku bolo zámerom, vnímame to však negatívne – ale veď kto raz poruší povinnosť mal by byť – výchovne - sankcionovaný...
Tak uvidíme, čo (skôr – či neskôr) povie Ústavný súd.
Šaňo Bröstl ml.
Ilustračné foto: redakcia