Civilný sporový poriadok (8): Procesné úkony súdu

Procesné úkony súdu sú v pripravovanom Civilnom sporovom poriadku upravené v rámci prvej časti siedmej hlavy a to v tomto rozčlenení: 

  • § 92 Súdne spisy a súdne registre
  • § 93 Nahliadanie do súdneho spisu
  • § 94 Záznam z procesných úkonov
  • § 95 Zápisnica o procesných úkonoch
  • § 96 Predvolanie
  • § 97 Predvedenie
  • §§ 98 – 99 Poriadkové opatrenia
  • § 100 Dožiadanie

CSP normuje,  že každé z podaní sa zapisuje do súdneho registra – všetky písomnosti, ktoré sa vzťahujú na to isté konanie tvoria súdny spis. Podrobnosti o vedení súdneho spisu  a súdnych registrov ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá Ministerstvo spravodlivosti SR - súčasný stav je taký, že OSP sa o súdnych registroch a spisoch nezmieňuje a všetko ponecháva na spravovací a rokovací poriadok. V prípade CSP predkladateľ návrhu považuje za potrebné upraviť priamo v kódexe aspoň základný rámec vedenia súdnych registrov a spisov.

Na nahliadaní do spisu sa nemení prakticky nič:  strany a ich zástupcovia budú mať právo nahliadať do súdneho spisu a robiť si z neho výpisy, odpisy a kópie alebo požiadať súd o vyhotovenie kópií za úhradu vecných nákladov. Inej osobe môže súd povoliť nahliadnuť do spisu a robiť si z neho výpisy a odpisy, ak sú na to vážne dôvody a práva strany tým nemôžu byť dotknuté.

Podobne ako už dnes bude vyriešene aj zaznamenávanie procesných úkonov – obligatórne sa bude musieť vyhotoviť zvukový záznam, ak sa koná so stranou alebo sa vykonáva dokazovanie. Záznam musí byť uchovaný na nosiči dát, ktorý sa po skončení pojednávania pripojí k súdnemu spisu, alebo sa v súdnom spise urobí poznámka, kde je záznam uložený. Ak strana požiada súd o kópiu záznamu, súd ju vydá bezodkladne.

Naproti tomu zápisnica o úkonoch sa bude spisovať, len ak to súd bude považovať za vhodné a účelné (dnes sa zápisnica povinne spisuje vždy ak sa koná s účastníkom alebo vykonáva dokazovanie) – označí sa v nej najmä  prejednávaná vec, uvedú sa prítomní, opíše sa priebeh úkonu a uvedie sa podstatný obsah prednesov a výroky rozhodnutia. Ak strana požiada súd o kópiu zápisnice, súd ju vydá bezodkladne. V obidvoch prípadoch (zápisnica aj zvukový záznam) ustanoví ďalšie podrobnosti všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo spravodlivosti.

Predkladateľ zákona v dôvodovej správa poznamenáva, že pri nahliadaní do spisu aj zaznamenávaní úkonov sa uplatní zákon č. 215/2004 Z. z. o ochrane utajovaných skutočností v príslušnom znení, ktorý bude pri vyhotovovaní záznamov a sprístupňovaní obsahu spisu potrebné zakaždým zohľadňovať (napríklad obmedzenia pri sprístupňovaní spisu).

Pri predvolaní dochádza k precizovaniu postupu súdu (snáď možno očakávať, že sa objavia nové a krajšie tlačivá oproti tým dnešným) – podľa zákonného príkazu bude musieť súd dbať,   aby strany a ostatné predvolávané osoby boli úkonmi súdu čo najmenej zaťažované, najmä dbať, aby boli predvolávané na čas, kedy pravdepodobne bude ich účasť na úkone potrebná.

Predvolanie na jednotlivé úkony súdu sa bude uskutočňovať spravidla písomne, prípadne telefonicky alebo inými vhodnými prostriedkami  - CSP neuvádza nič o možnosti predvolať ústne na pojednávaní alebo pri inom úkone súdu, na ktorom je predvolaný prítomný  (v súčasnosti výslovne upravené v § 51 Občianskeho súdneho poriadku), čo však neznamená, že táto možnosť nebude existovať. Pri iných ako písomných predvolaniach, bude musieť byť vykonaný záznam v súdnom spise. V predvolaní sa označí vec, miesto, čas a predmet úkonu, ďalej sa uvedie, v akom procesnom postavení sa má osoba na úkone zúčastniť a ktoré písomnosti alebo veci má predložiť.

Ak nastane situácia, že predvolaný sa bez ospravedlnenia nedostaví na pojednávanie, výsluch alebo k znalcovi, môže ho súd dať predviesť, ak ho o možnosti predvedenia poučil. O predvedení rozhodne súd uznesením, ktoré sa doručuje pri predvedení. Trovy predvedenia uhrádza predvádzaný a samotné predvedenie realizuje príslušný útvar Policajného zboru, prípadne obecná polícia (táto možnosť doteraz nebola – dôvodom je predpoklad, že obecná polícia lepšie pozná miestne pomery) a v prípade profesionálneho vojaka a príslušníka ozbrojeného zboru sa o predvedenie žiada jeho nadriadený.

Poriadkovým opatrením bude podľa CSP poriadková pokuta a vykázanie z miesta úkonu.

Súd môže uložiť poriadkovú pokutu tomu, kto sťažuje postup konania najmä tým, že

  1. nesplní povinnosť uloženú súdom a svoju nečinnosť v konaní neospravedlní včas a vážnymi okolnosťami,
  2. sa nedostaví na súd, hoci naň bol riadne a včas predvolaný a svoju neprítomnosť neospravedlnil včas a vážnymi okolnosťami,
  3. neuposlúchne príkaz súdu,
  4. ruší poriadok alebo dôstojný priebeh pojednávania alebo
  5. urobí hrubo urážlivé podanie.

Dôvody pre uloženie poriadkovej pokuty sú len exemplifikatívne a v podstate sa zhodujú s dôvodmi, ktoré dnes uvádza OSP -  avšak kým dnes možno uložiť poriadkovú pokutu do výšky 820 eur a pri opakovanom porušení do 1640 eur, podľa CSP bude možné poriadkovú pokutu uložiť len do výšky 500 eur, pri opakovanom porušení  už do výšky 2000 eur – výška pokuty sa určuje s prihliadnutím na povahu porušenej povinnosti.

Nová úprava už nebude poznať možnosť dodatočného odpustenia pokuty – podľa dôvodovej správy sa tým míňa jej výchovný účinok, nakoľko kto raz poruší povinnosť, mal by byť sankcionovaný (čo je podľa nášho názoru dosť strohé a nie celkom presvedčivé odôvodnenie).

Vykázať z miesta úkonu môže súd toho, kto hrubo ruší poriadok alebo dôstojný priebeh úkonu -  ak je vykázaná strana, súd môže úkon vykonať aj bez jej prítomnosti.

Otázka postupu pri dožiadaní iného súdu je po novom upravená detailnejšie  - úkon, ktorý by súd mohol vykonať len s ťažkosťami alebo so zvýšenými, neúčelnými trovami alebo ktorý v jeho obvode nemožno vykonať, vykoná na dožiadanie iný súd. Súd vykoná dožiadanie prípisom, v ktorom uvedie údaje zo súdneho spisu, ktorých znalosť je potrebná na riadne vykonanie úkonu. Dožiadaný súd podľa povahy veci a podľa toho, čo pri vykonávaní úkonu vyšlo najavo, vykoná aj ďalšie nevyhnutné úkony v dožiadaní neuvedené.

Ak dožiadaný súd nemôže vykonať úkon a je to vhodné, postúpi dožiadanie inému súdu (a zároveň ho oznámi dožadujúcemu súdu), v opačnom prípade dožiadanie vráti. O vykonaní dožiadaného úkonu súd vyhotoví správu o vybavení dožiadania, v ktorej oznámi výsledok dožiadania a trovy, ktoré vznikli v súvislosti s dožiadaním - podrobnosti ustanoví všeobecne záväzný právny predpis, ktorý vydá ministerstvo spravodlivosti.

Znenia pripravovaných kódexov a súvisiacich podkladov nájdete TU.

 

Šaňo Bröstl ml., 7.4.2015

 

Pozri tiež:

Civilný sporový poriadok (1): Princípy sporového konania

Civilný sporový poriadok (2): Právomoc a príslušnosť súdu

Civilný sporový poriadok (3): Zloženie súdu a vylúčenie sudcov

Civilný sporový poriadok (4): Strany konania a procesné spoločenstvá

Civilný sporový poriadok (5): Pristúpenie do konania, zmena subjektov a procesná intervencia

Civilný sporový poriadok (6): Zastúpenie na základe plnomocenstva

Civilný sporový poriadok (7): Ostatné subjekty konania (prokurátok, EK, PMÚ)

 

 

Tlačiť
Diskusia neobsahuje žiadne príspevky
Právnik od roku Reagovať