Evidencia tržieb v elektronickej registračnej pokladnici tlmočníkmi a prekladateľmi

Otázka, či má znalec, tlmočník a prekladateľ vykonávajúci činnosť podľa zákona č. 382/2004 Z.z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch (ďalej aj „ZakZTP“) povinnosť viesť evidenciu tržieb v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici, padla na našich seminároch viackrát. Zastávame názor, že NIE. Argumenty prečo nie sme rozobrali nižšie.

Úloha tlmočníkov a prekladateľov vykonávajúcich činnosť podľa ZakZTP je vyjadrená predovšetkým v nasledujúcich ustanoveniach Ústavy a ZakZTP.

Podľa čl. 47 ods. 2 Ústavy Slovenskej republiky „Každý má právo na právnu pomoc v konaní pred súdmi, inými štátnymi orgánmi alebo orgánmi verejnej správy od začiatku konania, a to za podmienok ustanovených zákonom.“.
Podľa čl. 47 ods. 4 Ústavy Slovenskej republiky „Kto vyhlási, že neovláda jazyk, v ktorom sa vedie konanie podľa odseku 2, má právo na tlmočníka.“.
Podľa § 13 ods. 6 zákona č. 575/2001 Z.z. o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy „Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky zabezpečuje výkon znaleckej činnosti, prekladateľskej činnosti a tlmočníckej činnosti a vydávanie Zbierky zákonov Slovenskej republiky a Obchodného vestníka.“.

Povinnosť viesť evidenciu tržieb v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici upravuje zákon č. 289/2008 Z.z. o používaní elektronickej registračnej pokladnice a o zmene a doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov (ďalej „ZoEP“), ktorý v § 1 ods. 2 ustanovuje:„Tento zákon sa vzťahuje na fyzickú osobu alebo právnickú osobu, ktorá na základe oprávnenia na podnikanie1) predáva tovar alebo poskytuje službu (ďalej len "podnikateľ");...“.

V právnom poriadku Slovenskej republiky neexistuje jednotné vymedzenie pojmov „podnikanie“ a „podnikateľ“. ZoEP v poznámke pod čiarou č. 1 odkazuje na zákon č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník (ďalej aj „OBZ“), teda pre účely ZoEP je rozhodujúce vymedzenie pojmu „podnikanie“ a „podnikateľ“ v OBZ. Podľa § 2 ods. 1 OBZ „Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.“.

Hlavnou úlohou tlmočníka, resp. prekladateľa vykonávajúceho činnosť podľa ZakZTP v zmysle vyššie uvedeného je prispieť/zabezpečiť, aby nebolo narušené riadne objasnenie veci z dôvodu, že účastník konania alebo svedok v dostatočnej miere neovláda slovenský jazyk. „Naproti tomu primárnym účelom podnikania v pravom zmysle slova (Obchodný zákonník) je práve dosiahnutie zisku. Teda pohnútka subjektu žiadajúceho o zápis do zoznamu znalcov, tlmočníkov a prekladateľov vedeného ministerstvom spravodlivosti je vykonávanie znaleckých (tlmočníckych, prekladateľských) úkonov v konaniach vedených orgánmi verejnej moci, nie dosiahnutie zisku.“ (DANKOVČIK, J., RAJNIČOVÁ KNAPÍKOVÁ, A. Zákon o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch - komentár. 1. vyd. Bratislava: WoltersKluwer, 2014. s. 26).

Stručne povedané, cieľom tlmočníckej (prekladateľskej) činnosti podľa ZakZTP (účelom vedenia zoznamu tlmočníkov a prekladateľov Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky) je vykonanie tlmočenia (prekladu) v konaní vedenom orgánom verejnej moci za odmenu, ale nie odmena sama (nie dosiahnutie zisku).

Podľa § 2 ods. 2 OBZ „Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri, 
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia, 
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov, 
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.“.

Tlmočník (prekladateľ) vykonávajúci činnosť podľa ZakZTP nepatrí ani do jednej z vymenovaných skupín, nie je podnikateľom v zmysle OBZ. Navyše, ustanovenie § 2 ods. 7 ZakZTP explicitne uvádza, že „Výkon činnosti podľa tohto zákona nie je podnikanie.2)“. Poznámka pod čiarou v citovanom ustanovení ZakZTP označená č. 2 odkazuje na OBZ. Samotný ZakZTP teda ustanovuje, že výkon činnosti podľa tohto zákona nie je podnikaním podľa OBZ.

Otázku, či majú tlmočníci a prekladatelia vykonávajúci činnosť podľa ZakZTP povinnosť evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici, vyvolala najmä Príloha č. 1 k ZoEP, ktorá obsahuje zoznam služieb, na ktoré sa uvedená povinnosť vzťahuje. Tá totiž pod č. 74.30 uvádza aj Prekladateľské a tlmočnícke činnosti. V danom prípade ide o nepresné označenie zo strany zákonodarcu, keďže podľa § 37 ods. 2 ZakZTP „Kde sa v osobitných právnych predpisoch používajú pojmy znalec a tlmočník, rozumie sa tým znalec, tlmočník a prekladateľ podľa tohto zákona". S ohľadom na vyššie citované ustanovenia ZakZTP a ZoEP však nemožno dôjsť k inému záveru než k tomu, že zákonodarca myslí prekladateľské a tlmočnícke činnosti vykonávané na základe živnostenského oprávnenia podľa zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní, nie činnosť tlmočníkov a prekladateľov vykonávaná na základe oprávnenia vydaného Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky podľa ZakZTP.

Navyše je vhodné poznamenať, že aj znalci vykonávajú znaleckú činnosť podľa ZakZTP v rovnakom režime ako tlmočníci a prekladatelia, pričom znalecká činnosť sa nenachádza v zozname služieb, na ktoré sa vzťahuje povinnosť evidencie tržieb v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici (Príloha č. 1 k ZoEP).

Argumentujúc vyššie uvedeným nemožno dôjsť k inému záveru, než že tlmočník a prekladateľ vykonávajúci činnosť podľa ZakZTP nemá povinnosť viesť evidenciu tržieb v elektronickej registračnej pokladnici alebo vo virtuálnej registračnej pokladnici.

 

Autori: Ján Dankovčík, Alexandra Rajničová Knapíková

Zdroj: www.periti.sk

Tlačiť
Diskusia neobsahuje žiadne príspevky
Právnik od roku Reagovať