Z mozgových závitov si postupne musíme vymazávať čísla 42 a 79, označujúce paragrafy Občianskeho súdneho poriadku, do ktorých je vždy dobré nazrieť pri písaní žaloby. A zvyknúť si budeme musieť na 123 (§§ 123 – 130 upravujú všetky otázky týkajúce sa podania, jeho všeobecné náležitosti sú predmetom § 127 CSP) a 131 (žaloba a jej náležitosti sú upravené v § 131 – 137 CSP).
Žaloba je, ako uvádza § 123 odsek 2 CSP, podaním vo veci samej. V ňom nesmú chýbať všeobecné náležitosti, ktorými sú skoro rovnako ako dnes, uvedenie toho, že:
- ktorému súdu je podanie určené,
- kto ho robí,
- ktorej veci sa týka,
- čo sa ním sleduje a
- podpis.
Prečo skoro rovnako ako dnes? Z náležitostí podľa novej úpravy vypadla požiadavka datovania podania – dôvodová správa však neprezrádza prečo.
Ako zaujímavosť uvádzame, že podľa novej úpravy platí, že ak ide o podanie urobené v prebiehajúcom konaní, všeobecnou náležitosťou podania je aj uvedenie spisovej značky.
V samotnej žalobe musí byť popri všeobecných náležitostiach uvedené:
- označenie strán,
- pravdivé a úplné opísanie rozhodujúcich skutočností,
- označenie dôkazov na preukázanie rozhodujúcich skutočností,
- žalobný návrh.
Pri označení strán platí, že fyzická osoba sa v žalobe označuje menom, priezviskom, adresou trvalého pobytu alebo pobytu, dátumom narodenia alebo iným identifikačným údajom. Z právnej úpravy vypadla nezmyselná požiadavka na uvádzanie štátneho občianstva, na druhej strane sme zvedaví ako súdy budú postupovať v prípadoch, keď žalobca nedokáže zistiť dátum narodenia, ani iný identifikačný údaj resp. ho v žalobe neuvedie.
Pri právnickej osobe sa uvedie názov alebo obchodné meno, adresa sídla a IČO, ak je pridelené. Zahraničná právnická osoba sa v žalobe označuje názvom alebo obchodným menom, adresou sídla, prípadne iným identifikačným údajom.
Štát sa v žalobe označuje uvedením jeho názvu a názvu štátneho orgánu alebo právnickej osoby, ktorá za štát koná; štátny orgán sa označuje uvedením jeho názvu.
Civilný sporový poriadok tiež pozná fakultatívne náležitosti označenia strán resp. údajov viažucich sa na strany konania - ak je to možné, žalobca v žalobe uvedie svoje telefónne číslo, elektronickú adresu, prípadne telefónne číslo a elektronickú adresu svojho zástupcu. Rovnako uvedie telefónne číslo a elektronickú adresu žalovaného a osôb, ktorých výsluch ako dôkazný prostriedok označil, ak sú mu známe.
Tiež bude platiť, že opísanie rozhodujúcich skutočností nemožno nahradiť odkazom na označené dôkazy.
Žalobca má povinnosť pripojiť k žalobe dôkazy, ktorých povaha to pripúšťa, okrem tých, ktoré nemôže bez svojej viny pripojiť.
Žalobným návrhom treba rozumieť petit - podľa dôvodovej správy „Predkladateľ zavádza pojem žalobný návrh, lebo to vyžaduje nadväznosť na novú úpravu rozsudku a opravných prostriedkov. Ide o koncepčné riešenie systematických väzieb a súvislostí jednotlivých inštitútov procesného práva.“
Podľa § 137 Civilného sporového poriadku (obdoba dnešného § 80 OSP) platí, že žalobou možno požadovať, aby sa rozhodlo najmä o:
- splnení povinnosti,
- nároku na usporiadanie práv a povinností strán, ak určitý spôsob usporiadania vzťahu medzi stranami vyplýva z osobitného predpisu,
- určení, či tu právo je alebo nie je, ak je na tom naliehavý právny záujem; naliehavý právny záujem nie je potrebné preukazovať, ak vyplýva z osobitného predpisu, alebo
- určení právnej skutočnosti, ak to vyplýva z osobitného predpisu.
Na záver už len jedna veta o forme žaloby – je možné ju podať len písomne, a to v listinnej podobe alebo v elektronickej podobe (oproti súčasnej úprave je vypustená ústna podanie žaloby do zápisnice a telefaxová podoba).
Šaňo Bröstl ml.
ilustračné foto: Mia Jančišinová